03/02/2024
Los Lampriniers 12 13 10 19 - 54 -
Termites 10 6 8 10 - 34 -

Άνετοι και ωραίοι οι Los Labriniers!

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες δεν ήταν και τόσο παραγωγικές, ενώ έγιναν πολλά λάθη και από τις δύο πλευρές. Ο Βαμβακάς πήρε προσπάθειες και έβαλε μπροστά την ομάδα του με 4-3. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Σπανό (9-10), αλλά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το τρίποντο του Κονδύλη που διαμόρφωσε το 12-10.

Οι Termites ήταν… άφαντοι στις αρχές της δεύτερης περιόδου και χρειάστηκαν κάτι παραπάνω από πέντε λεπτά για να σκοράρουν. Μέχρι να το κάνουν αυτό, οι γηπεδούχοι είχαν φτάσει στο 19-10 με επιμέρους σκορ 7-0. Η διαφορά πήγε για πρώτη φορά σε διψήφιο όταν ο Ευγένειας έγραψε το 23 12, ενώ λίγο πριν το φινάλε της περιόδου οι Labriniers πήγαν στο +11 (24-13). Οι γηπεδούχοι στην ανάπαυλα είχαν απόσταση ασφαλείας με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 25-16.

Η αστοχία ήταν μεγάλη στις αρχές της τρίτης περιόδου. Στο πρώτο πεντάλεπτο οι δύο ομάδες έβρισκαν καλάθια με το… σταγονόμετρο, με τους Γκόλια και Μπιμπούδη να είναι οι μόνοι που σημάδευαν σωστά. Οι γηπεδούχοι πήραν κάπως τα πάνω τους στη συνέχεια, με τον Ευγενεία να κάνει καλή δουλειά και ξέφυγαν πάλι στο 35-22. Το μόνο που κατάφεραν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου οι Termites ήταν να μειώσουν σε 35-24 με τον Χριστόπουλο.

Οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να ελέγχουν τον ρυθμό και έφτασαν στο +20(45-25). Πλέον οι φιλοξενούμενοι ήξεραν πως μόνο με… θαύμα θα μπορούσαν να πάρουν κάτι παραπάνω από το συγκεκριμένο ματς. Έτσι τα τελευταία διαδικαστικά λεπτά πέρασαν χωρίς κάτι ιδιαίτερο, με το τελικό σκορ να δείχνει 54-34.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Κονδύλης με 11 πόντους, 3 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Από τους Termites ξεχώρισε ο Δαμιανός Παζαρλόγλου με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Οι Los Labriniers μέτρησαν 16/35 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 10/18 βολές, 34 ριμπάουντ, αλλά και 13 ασίστ, 13 κλεψίματα, 16 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Termites είχαν 10/27 δίποντα, 2/26 τρίποντα, 8/17 βολές, 35 ριμπάουντ, 8 ασίστ, όπως και 8 κλεψίματα, 21 λάθη και 1 μπλοκ.

Los Labriniers (Βαμβακάς): Γκόλιας 8(9ρ.), Βαμβακάς 6(4ρ.), Αντωνόπουλος Π. 7(3ρ.), Ευγενείας 8(4ρ.), Γρύλλης 7(8ρ.), Αντωνόπουλος Α. 7(1ρ.), Κονδύλης 11(5ρ.)

Termites (Αποστολόπουλος): Αλεφαντινός 2(3ρ.), Παζαρλόγλου 8(4ρ.), Μπιμπούδης 8(6ρ.), Σταματόπουλος 2(6ρ.), Χριστόπουλος 8(3ρ.), Αποστολόπουλος 1(2ρ.), Μεσσάρης, Πασχαλινόπουλος, Πολύδωρος, Σπανός 5(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος που οι Los Labriniers έλεγχαν το παιχνίδι.