26/11/2023
Run & Gun B.C 15 12 26 22 - 75 -
Valhalla Phantoms 17 8 10 19 - 54 -

Άνετοι και ωραίοι οι Run & Gun!

Για ακόμη ένα παιχνίδι οι Run & Gun έδειξαν ότι βρίσκονται σε τρομερή κατάσταση, καθώς πέρασαν και από τους Valhalla Phantoms με άνεση, συνεχίζοντας ακάθεκτοι στο πρωτάθλημα της Development league.

Καλύτεροι στο ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι, έδειξαν από την αρχή ότι θα παλέψουν κόντρα στο φαβορί κι ότι δεν ήρθαν απλά για να περάσουν τη μέρα τους. Ο εξαιρετικός Τσινιόκα κυριάρχησε κάτω από το καλάθι, μαζεύοντας 7 ριμπάουντ και σκοράροντας 7 πόντους. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου στο 15-16.

Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τους ρυθμούς, με τον Νούκε να αναλαμβάνει δράση έξω από τη γραμμή των 6.75, αλλά και με τον Δημητρόπουλο ο οποίος σκόραρε 6 πόντους, έβαλαν μπροστά τους Run & Gun με 27-25 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ με σκοπό να καθαρίσουν το παιχνίδι. Η τριάδα φωτιά Μποτώνης, Νούκε και Δημητρόπουλος έκαναν εξαιρετική τρίτη περίοδο, βάζοντας για τα καλά τους Run & Gun στη θέση του οδηγού.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά ακόμη και στο +20, κάνοντας την τέταρτη περίοδο διαδικαστική. Καλή προσπάθεια για τους Phantoms έκανε ο Κρινής, η οποία όμως δεν ήταν αρκετή για να ξαναμπούν στον αγώνα και έτσι οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 75-54.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Νούκε με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τσινιόκα με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 λάθη.

Οι νικητές είχαν 6/15 βολές, 15/38 δίποντα και 13/30 τρίποντα, μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και 6 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/15 βολές, 18/51 δίποντα και 3/11 βολές, μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ έκαναν 4 κλεψίματα και 9 λάθη.

Run & Gun (Μπέλλος): Αρχοντόπουλος, Βελετζέλος, Δημητρόπουλος 16 (2), Θεοχαρίδης 3 (1), Καστρινός, Κουρτέσης 2, Μπέλλος, Μποτώνης 20 (1), Νούκε 23 (6), Παντελάκης 11 (3)

Valhalla Phantoms (Γεωργακάς): Γεωργακάς 8 (1), Κοκολάς 6, Κρινής 15, Κυριακόπουλος 4, Μπασαδήμας 1, Παπαϊωάννου, Σαμπάνης 9 (1), Τσινιόκα 11 (1)

Τι μας άρεσε: Το ωραίο μπάσκετ των γηπεδούχων!