30/09/2019
Tebelwolves 19 15 18 14 - 66 -
Αλκοολικός Αστέρας 10 12 14 13 - 49 -

Άνετοι οι Tebelwolves!

Το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό του Seven, oι Tebelwolves υποδέχτηκαν τoν Αλκοολικό Αστέρα. Σε ένα παιχνίδι του έβδομου ομίλου του Winter Cup που οι γηπεδούχοι βρέθηκαν σε καλό βράδυ και με αρκετή διάθεση, έγραψαν την πρώτη νίκη τους με τους Χαρικιόπουλο(14π.), Μασοκώστα(12π.) και Καραγρηγορίου(18π.) κόντρα στο συγκρότημα του Πιτσιλλού(15π.) και Αντωνόπουλου(13π.) που πάλεψε αλλά ηττήθηκε με σχετική ευκολία. Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 66-49 και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης.

Το σκορ άνοιξε στην πρώτη περίοδο ο Αστέρας με το τρίποντο του Παυλάκη, αλλά η απάντηση ήρθε από τον Μασοκώστα για το 3-3 στο όγδοο λεπτό. Οι γηπεδούχοι στα επόμενα τρία λεπτά πήραν το προβάδισμα με τον Αστέρα να βρίσκεται στο -3, αλλά ένα σερί οκτώ πόντων από Καρίνο, Καραγρηγορίου και Χαρικιόπουλο έγραψε το 17-6 δύο λεπτά πριν από την λήξη. Σαλιαρέλης και Πιτσιλλός μείωσαν για τους φιλοξενούμενους και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 19-10.

Δυναμική συνέχισαν οι Tebelwolves στην δεύτερη περίοδο με τους Χαρικιόπουλο(5π.) και Καραγρηγορίου(5π.) να εκτοξεύουν την διαφορά για το 30-12 στα πρώτα πέντε λεπτά. Ο Αστέρας αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Αντωνόπουλο(5π.) αλλά και τον Παυλάκη που έγραψε ακόμη ένα τρίποντο, πλησίασε στο σκορ. Στα τελευταία δύο λεπτά Καραγρηγορίου και Γεράνιος για τους γηπεδούχους έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με σκορ 37-24.

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα κύλησε και η τρίτη περίοδος για τους γηπεδούχους που κατάφεραν να γράψουν 15 συνολικούς πόντους με τους Χαρικιόπουλο(6π.), Γεράνιο(4π.), Καραγρηγορίου(2π.), Μασοκώστα(2π.) και τη βολή του Καρίνου. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπιζαν την αστοχία τους και όλες τις επιθετικές λύσεις τις έδωσαν ο Αντωνόπουλος με τέσσερις προσωπικούς πόντους και ο Πιτσιλλός με επτά δικούς του. Σκορ τρίτης περιόδου 52-36.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπορεί να βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, αλλά δεν κατάφεραν να αναχαιτίσουν τις επιθέσεις των Tebelwolves. Αντωνόπουλος(4π.) και Σαλιαρέλης(4π.) ηγήθηκαν του Αστέρα, αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διαφορά τους και με τους Μασοκώστα(4π.), Γεράνιο(4π.), Χαρικιόπουλο(2π.), Παπαγεωργίου(2π.) και Ραβανόπουλο(2π.) διαμόρφωσαν το τελικό 66-49.

Στο τέλος του αγώνα οι Tebelwolves είχαν 20/57 δίποντα(35%), 6/19 τρίποντα (31,6%) και 8/14 βολές(57,1%). Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, πραγματοποίησαν 9 κλεψίματα ενώ έκαναν 14 λάθη. Στον αντίποδα ο Αλκοολικός Αστέρας είχε 15/50 δίποντα(30%), 3/24 τρίποντα(12,5%) και 10/25 βολές(40%). Αντίστοιχα πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ και έκαναν 9 κλεψίματα, 17 λάθη και 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Δημήτρης Μασοκώστας με 12 πόντους, έχοντας 6/15 δίποντα(40%) και 0/3 τρίποντα(0,0%) ενώ μάζεψε  15 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 26 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σωτήρης Πιτσιλλός με 15 πόντους έχοντας 5/13 δίποντα(38,4%), 0/1 τρίποντα(0,0%) και 5/12 βολές(41,7%) ενώ παράλληλα έγραψε 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Tebelwolves: Καρίνος 3, Καραγρηγορίου 18(4), Γεράνιος 11, Χαρικιόπουλος 14(2), Μασοκώστας 12, Παπαγεωργίου 4, Ραβανόπουλος 4 (Καραγρηγορίου)

Αλκοολικός Αστέρας: Αντωνόπουλος 13(1), Παυλάκης 7(2), Σαλιαρέλης 11, Σταματόπουλος, Πιτσιλλός 15, Σκλάβος, Τσαμακίδης 3 (Αντωνόπουλος)

Τι μας άρεσε: Καλό γύρισμα της μπάλας στην επίθεση από τους γηπεδούχους, ενώ πάθος και πείσμα έδειξε ο Αλκοολικός Αστέρας.