13/04/2024
Kourkoutes All-Star 21 22 16 20 - 79 -
Giderpool BC 11 15 17 9 - 52 -

Άνετοι στην πρεμιέρα οι Kourkoutes!

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον έκτο όμιλο της Summer Development League οι Kourkoutes, καθώς στην πρεμιέρα επικράτησαν εύκολα της Giderpool με 79-52 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Από πολύ νωρίς οι Kourkoutes πήραν τα ηνία του αγώνα, καθώς με 8 πόντους του Βεϊσάκη, 5 του Γαλαριώτη και 4 του Κατσαρού, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 21-11. Ο Φακίτσας και ο Ζαρκάδας με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ασταμάτητος ήταν ο Βεϊσάκης και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 7 νέους δικούς του πόντους, 4 του Μανωλίτση και έμμεσο τρίποντο του Μίχου, οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και στο +21, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 17 πόντων, 43-26. Ο Βασταρδής με 6 πόντους ήταν αυτός που κράτησε όρθια την Giderpool σε εκείνο το διάστημα, ενώ 4 πρόσθεσε ο Ζαρκάδας.

Το πιο ισορροπημένο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν το τρίτο, με τους Περιστεριώτες να έχουν τον έλεγχο και με 4 νέους πόντους του Βεϊσάκη και 3 του Ζαφειρόπουλου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +16, 59-43. Ο Φιλιππής πήρε μπρος για την Giderpool σε εκείνο το διάστημα, πετυχαίνοντας 6 πόντους, 5 είχε ο Αναστασόπουλος και ένα τρίποντο ο Κοντογιαννίδης. Σκορ τρίτης περιόδου 59-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Σπάρτακου και έτσι οι Kourkoutes έφτασαν εύκολα στη νίκη με 79-52, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μανωλίτση, Βεϊσάκη, Κατσαρού, Σαρακηνού και Νίνου. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Φιλιππής και Ζαρκάδας.

Betsson MVP για τους Kourkoutes ο Μανωλίτσης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές και 5/11 δίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Giderpool ο Ζαρκάδας με 12 πόντους, έχοντας 4/8 βολές, 4/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη.

Kourkoutes (Πηξομάτης): Βασιλόπουλος 4, Βεϊσάκης 22 (3), Γαλαριώτης 7 (1), Μανωλίτσης 12, Ζαφειρόπουλος 3, Νίνος 5, Κατσαρός 8, Σαρακηνός 7 (1), Σταθάτος 6, Μίχος 5

Giderpool (Βασταρδής): Γαλάνης 4, Αναστασόπουλος 9 (1), Βασταρδής 6 (1), Ζαρκάδας 12, Φιλιππής 11 (2), Κοντογιαννίδης 3 (1), Φακίτσας 7

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ των δύο ομάδων!