07/10/2023
Termites 15 11 13 17 - 56 -
Red Goats 4 4 5 10 - 23 -

Άνετος διπλασιασμός για τους Termites!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι Termites διπλασίασαν εύκολα τις νίκες τους, επικρατώντας των νεοσύστατων Red Goats με το εμφαντικό 56-23. Τέταρτη ήττα σε ισάριθμα ματς για την ομάδα των Ερρίπη και Γιακουμή.

Καλό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι μετέπειτα νικητές Termites, χτίζοντας από νωρίς διψήφιο προβάδισμα με καλάθια των Αποστολόπουλου (7π.), Πασχαλινόπουλου (4π.), Παζαρλόγλου (2π.) και Πολύδωρο (2π.). Μόλις 4 πόντους χάρη στους Γκολιανόπουλο (2π.) και Τσιαντή (2π.) μέτρησαν οι Red Goats που βρέθηκαν σε δύσκολη θέση από τα πρώτα λεπτά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-4.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι Τερμίτες, βρίσκοντας λύσεις από τους Πολύδωρο (6π.), Πασχαλινόπουλο (4π.) και Χατζητσομπάνη (2π.) διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα, χωρίς ωστόσο να ενθουσιάζουν με την απόδοσή τους. Στην αντίπερα όχθη, μονάχα ο Τραχείλος κατάφερε να βρει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για λογαριασμό των Red Goats, οι οποίοι έκλεισαν το ημιχρόνου στο -18. Σκορ ημιχρόνου, 26-8.

Μετά την ανάπαυλα οι Termites διατήρησαν τα ηνία της αναμέτρησης και με πρωταγωνιστή τον Παζαρλόγλου (7π.) διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +26, βάζοντας πρόωρο τέλος στο ματς. Αρνίδης (3π.) και Γκολιανόπουλος (2π.) απάντησαν από πλευράς φιλοξενούμενων, οι οποίοι συνέχισαν να αντιμετωπίζουν προβλήματα σε άμυνα και επίθεση. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 39-13.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι Red Goats βελτίωσαν σημαντικά την εικόνα τους, σκοράροντας για πρώτη φορά διψήφιο αριθμό πόντων. Οι Termites, από την άλλη, συνέχισαν να πατούν το γκάζι και ολοκλήρωσαν με όμορφο τρόπο την επιστροφή τους στα θετικά αποτελέσματα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Τερμίτες είχαν 13/36 δίποντα, 7/24 τρίποντα και 9/14 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Red Goats είχαν 10/50 δίποντα, 1/15 τρίποντα και 0/3 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δαμιανός Παζαρλόγλου με 19 πόντους και double-double, έχοντας 5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα και ¾ βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Τσιαντής με 2 πόντους, έχοντας 1/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ και κανένα λάθος σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Termites (Αποστολόπουλος) : Αποστολόπουλος 7 (1), Παζαρλόγλου 19 (2), Πασχαλινόπουλος 12 (3), Πολύδωρος 10, Σταματόπουλος 1, Χατζητσομπάνης 7 (1).

Red Goats (Ερρίπης) : Αρνίδης 3 (1), Γκολιανόπουλος 4, Ερρίπης Κ.Γ. 2, Ερρίπης Α.Γ. 2, Μπουλιαρίτης, Κοκκαράκης, Νίκου 2, Πέτσας 2, Τραχείλος 6, Τσιαντής 2.

Τι μας άρεσε : Το κλίμα του αγώνα.