15/09/2019
Gerakas Hawks 3 18 23 6 - 50 -
Άνεμος BC 14 24 12 14 - 64 -

Άνετος ο Άνεμος!

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν γρήγορα διαφορά 13 πόντων και τη διαχειρίστηκαν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία μέχρι το τέλος, κατακτώντας τη νίκη στην πρεμιέρα του 17ου ομίλου για το Basketaki Cup, απέναντι στους Gerakas Hawks που έκαναν ένα καλό τρίτο δεκάλεπτο, αλλά δεν έφτασε για να τους βάλει στη διεκδίκηση του ματς.

Με τον Ζήση Βήττα να έχει από την αρχή πολύ καλή διάθεση και ευστοχία, αλλά και τους Δημητρόπουλο, Καντιώτη, Χούσο να βοηθούν με την ταχύτητά τους και καλάθια από όλες τις αποστάσεις, ο Άνεμος πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και μέχρι το 9ο λεπτό είχε προβάδισμα 13 πόντων (1-14), αφού από την άλλη τα Γεράκια δυσκολεύονταν επιθετικά και πέτυχαν το πρώτο τους δίποντο στο τέλος του δεκαλέπτου, για το 3-14.

Στη δεύτερη περίοδο ισορρόπησαν κάπως την κατάσταση οι Hawks και οι Σαρακηνός, Γραβάνης, μαζί με τους «νέους» Τσώνο, Κομιανό, Βλαχόπουλο βελτίωσαν τα ποσοστά τους, μειώνοντας προσωρινά (8-14 στο 12’, 14-22 στο 16’), αλλά οι «άνεμοι» βρήκαν απαντήσεις και οι Δημητρόπουλος, Καντιώτης, Καρατσαρέας, Μαντάς και Βήττας διαμόρφωσαν το 21-38 του ημιχρόνου.

Η απόσταση έφτασε στους 19 πόντους στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου για τους φιλοξενούμενους (21-40 στο 21’, 28-47 στο 25’), αλλά εκεί ανέβηκαν τα Γεράκια, πίεσαν περισσότερο και μέσα σε 5 λεπτά οι Γραβάνης, Αβαράκης, Τσώνος, Ψαρόπουλος, Κομιανός και Σαρακηνός πλησίασαν στους 6 πόντους, κλείνοντας το 30ο λεπτό στο 44-50.

Το come back της ομάδας του Πικάση δεν συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού ο Άνεμος μπήκε δυνατά και ανέβασε την απόσταση με τους Βήττα, Χούσο, Καντιώτη (44-54 στο 32’, 48-57 στο 35’), κάτι που διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε, με τους Γερακιώτες να μην ευστοχούν στα τελευταία λεπτά και να μένει το τελικό 50-64 που έδωσε στους «ερυθρόλευκους» την πρώτη τους νίκη.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Ζήσης Βήττας με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Χωκς ξεχώρισε ο Τάσος Σαρακηνός με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Συνολικά οι Γερακιώτες είχαν 13/32 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 9/17 βολές, 34 ριμπάουντ (3-31), 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 15 λάθη, με τους «ερυθρόλευκους» να τελειώνουν το ματς με 20/50 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 6/15 βολές, 49 ριμπάουντ (17-32), 11 ασίστ, 13 κλεψίματα, 5 λάθη και 1 μπλοκ.

Gerakas Hawks (Χρυσικός): Σαρακηνός 11 (2), Γραβάνης 9, Τσώνος 8, Κομιανός 7 (1), Βλαχόπουλος 6, Πικάσης 3 (1), Αβαράκης 3 (1), Ψαρόπουλος 2, Παπαγιάννης 1, Τζελέπης, Σαββαΐδης

Άνεμος BC (Κούμουλος): Βήττας 20 (2), Καντιώτης 12 (1), Χούσος 12, Δημητρόπουλος 11 (3), Μαντάς 5, Αθανασίου 2 (13 reb), Λαδιάς 2, Καρατσαρέας, Ζαγαριώτης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η ταχύτητα του Ανέμου στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και η επιστροφή των Χωκς στο τρίτο δεκάλεπτο, με το σερί 16-3 που πήγε να αλλάξει το ματς.