17/11/2022
Aladalon 16 14 22 6 - 58 -
Aguanile 19 14 17 21 - 71 -

Ανεβαίνει η Aguanile!

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, η Aguanile κέρδισε τους Aladalon με 58-71 στο κλειστό του Περιστερίου, παίρνοντας την δεύτερη διαδοχική νίκη της μετά την ολοκλήρωση της τέταρτης αγωνιστικής, αναγκάζοντας παράλληλα τον αντίπαλο στην τρίτη συνεχόμενη ήττα του.

Σαφώς καλύτερη ήταν η Aguanile στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Ρουκουνάκη, 5 του Γιαγληκάκη και 4 του Καλαφάτη, προηγήθηκε με 10-19, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν μειώσουν στους 3, 16-19, με τον Μιχαηλίδη να σκοράρει 11 πόντους και τον Βαγγέλη να προσθέτει 5.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με ακόμη 7 πόντους του Ρουκουνάκη, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 30-33. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Aladalon, με τον Μιχαηλίδη να σκοράρει νέους 6 πόντους, φτάνοντας τους 17, ενώ από την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Μελανοφρύδης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Aladalon, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 36-45, κατάφεραν με ακόμη 12 πόντους του ασταμάτητου Μιχαηλίδη, 6 του Βαγγέλη και 4 του Λίτσα, να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +2, 52-50. Το δίδυμο Αξαμπανόπουλου - Καλαφάτη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα με 6 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 52-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η "Agua" είχε τον έλεγχο του ντέρμπι και με δράστες στην επίθεση τους Αξαμπανόπουλο, Ρουκουνάκη και Σιαμπλή, έφτασε δίκαια στη νίκη με 58-71! Για την παρέα του Αθανασάκου στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μιχαηλίδης και Μένεγας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/15 βολές, 19/41 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Πήραν 28 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/14 βολές, 28/66 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος των Aladalon ο Μιχαηλίδης με 32 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 11/16 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp της Aguanile ο Ρουκουνάκης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 8/13 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη.

Aladalon (Αθανασάκος): Βαγγέλης 12, Αθανασάκος, Κτενίδης, Λίτσας 6, Μιχαηλίδης 32 (3), Μένεγας 4, Μελανοφρύδης 4 (1)

Aguanile (Καλαφάτης): Αξαμπανόπουλος 18 (2), Γιαγληκάκης 5 (1), Καλαφάτης 10, Σιμιτσόπουλος 6, Σιαμπλής 7, Ρουκουνάκης 19, Παπαναγιώτου 3, Χρυσοσπάθης 3

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 35 λεπτά!