10/01/2024
Elapuse BC 11 15 17 18 - 61 -
Gran Μανάρια 9 13 14 13 - 49 -

Ανεβαίνει η Ela Puse!

Ποδαρικό με το δεξί έκανε για το 2024 η Ela Puse, καθώς στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Master League κέρδισε τα Gran Μανάρια με 61-49 στο Athens Sports Hall και πήρε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και την Ela Puse να προηγείται με 11-9, έπειτα από 8 πόντους του Μιγιόνη. Ο Παπαευσταθίου με 5 πόντους και ο Σκιαδόπουλος με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς απέκτησε πιο γρήγορο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να έχουν το τιμόνι στα χέρια τους και με δύο τρίποντα του Ζορμπά και τρίποντα των Μιγιόνη - Σταυρακόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 26-22. Τα Gran Μανάρια κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Παπαευσταθίου, το τριποντάκι του Αλεξανδρίδη και το εντυπωσιακό έμμεσο τρίποντο του Σκληρού.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Αναγνώστου πάτησε γκάζι και με 5 πόντους του Σταυρακόπουλου, 4 του Κερχουλά και 4 του Barkshire, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 41-24, 4:00 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Κάπου εκεί ξύπνησε ο Ισίδωρος Τσίγκος και με 8 δικούς του πόντους και τρίποντο του Παπαευσταθίου, οι Ασπροπυργιώτες πλησίασαν στους 7, 43-36, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Ela Puse άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Κερχουλά και Μιγιόνη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 61-49. Για το συγκρότημα του Καμπόλη στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Ισίδωρος Τσίγκος, Παπαευσταθίου και Νερούτσος, καταφέρνοντας να πλησιάσει μέχρι και στους 4, 51-47!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/18 βολές, 15/40 δίποντα και 6/18 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 5 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/20 βολές, 11/40 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Betsson MVP της Ela Puse ο Μιγιόνης με 16 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 3/5 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος για τα Gran Μανάρια ο Σκιαδόπουλος με 4 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 0/2 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 7 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Ela Puse (Αναγνώστου): Μιγιόνης 16 (2), Αναγνώστου, Barkshire 5, Δαφαλιάς 6, Ζορμπάς 7 (1), Κερχουλάς 13 (1), Κουτσούκος 4, Παπούλιας 1, Σταυρακόπουλος 9 (2)

Gran Μανάρια (Καμπόλης): Καραμάνος, Καμπόλης, Καραμπούλας, Αλεξανδρίδης 5 (1), Νερούτσος 4, Παπαευσταθίου 15 (3), Σκληρός 4, Σκιαδόπουλος 4 (1), Τσίγκος Ι. 16, Τσίγκος Α. 1

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία της Ela Puse στην επιστροφή που έκαναν τα Μανάρια!