29/11/2022
Aballiers 13 15 24 8 - 60 -
Cosa Nostra 17 9 16 16 - 58 -

Ανεβαίνουν οι Aballiers!

Δεύτερη συνεχόμενη και έκτη συνολικά νίκη για τους Aballiers στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής κέρδισαν την Cosa Nostra με 60-58, την ανάγκασαν σε τρίτη συνεχόμενη ήττα και την έπιασαν στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η Cosa Nostra, καθώς αν λαο βρέθηκε να χάνει με 7-1, κατάφερε με 7 πόντους του Κάκιου και δύο τρίποντα του Μπρούστα να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 13-17. Ο Γραμματικός με 7 πόντους και ο Τσαμπαλής με 4 ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Aballiers πήραν τον έλεγχο του αγώνα και με 5 πόντους του Σωτήρη Θάνου και 4 του Γραμματικού, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 28-26. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Ρες και Κάκιος με 4 πόντους ο καθένας.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Βερνίκου, δύο τρίποντα του Παγάνου, 5 πόντους του Σωτήρη Θάνου και 5 του Γραμματικού, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 10 πόντων, 52-42. Δεν μπόρεσε η Cosa Nostra να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Ρες, τους 5 του Μπρούστα και το τρίποντο του Γονιδάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 52-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Cosa Nostra έσφιξε την άμυνά της και με ηγέτη τον Μπρούστα με 9 πόντους και τρίποντο του Χατζησυμεωνίδη, πλησίασε στον πόντο, 57-56, 1:30 για την λήξη. Τελικά οι Aballiers έφτασαν με την ψυχή στο στόμα στη νίκη με 60-58, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Σωτήρη Θάνου, Γραμματικού και Βερνίκου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/11 βολές, 18/43 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/17 βολές, 16/40 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Betsson mvp των Aballiers ο Βερνίκος με 5 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 2/8 δίποντα. Μάζεψε 24 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος της Cosa Nostra ο Μπρούστας με 23 πόντους, έχοντας 2/6 βολές, 6/11 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Aballiers (Μιτουλάκης): Βερνίκος 5, Γραμματικός 22 (1), Θάνος Σ. 16 (4), Παγάνος 5 (1), Μανώλης 4, Τσαμπαλής 6, Τσαρτσάρας 2

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Κάκιος 12, Γονιδάκης 5 (1), Ζυγομαλάς, Μπρούστας 23 (3), Κουτσουριδάκης, Ρες 11, Χατζησυμεωνίδης 5 (1), Τζαχρίστας 2

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του αγώνα!