22/12/2019
Milwaukee Kebabs 11 7 15 12 - 45 -
Anonymous BC 14 9 15 18 - 56 -

Ανεβαίνουν οι Anonymous!

Την ανοδική τους πορεία στον έκτο όμιλο της D2-League συνέχισαν χθες το απόγευμα στον Κολωνό οι Anonymous, καθώς με όπλο την περιφέρειά τους, 11 τρίποντα, επικράτησαν των Milwaukee Kebabs με 45-56 και πήραν το πέμπτο ροζ φύλλο αγώνα.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Anonymous, καθώς με τους Μπουτσικάκη και Ζυγούρη να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 5 πόντους έκαστος, προηγήθηκαν με 3-9, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 11-14. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Τσιγκάκος και Ανδρέου, βρίσκοντας στόχο έξω από την γραμμή των 6,75μ.

Με 4 νέους πόντους του Νεαμονιτάκη και δίποντο του Τσιγκάκου, οι Milwaukee Kebabs προηγούνταν με 18-17, 2:30 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, στο φινάλε του πρώτου μέρους ο Μπουτσικάκης έβγαλε ακόμη δύο βέλη από την φαρέτρα, στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 18-23!

Στα μέσα της τρίτης περιόδου το συγκρότημα του Χειλάκη έχτισε διψήφια διαφορά 13 πόντων, 19-32 & 25-38, έπειτα από δύο τρίποντες βόμβες του Ψιλλάκη, 4 πόντους του Κώτσια και τρίποντο του Ελευθεριάδη. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά εκ νέου στους 5, 33-38, με τον Καραλαμέγκο να βάζει δύο τρίποντα και τους Ασπρά – Τσιγκάκο να τον ακολουθούν με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 33-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η περιφέρεια των Anonymous συνέχιζε να κάνει παπάδες και με τους Φιλαρτζή (4π), Μπουτσικάκη, Ψιλλάκη, Ελευθεριάδη και Τζουβάρα να φωνάζουν παρών, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 45-56! Για τους Milwaukee Kebabs στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Ασπράς (8π), Τσιγκάκος και Νεαμονιτάκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/16 βολές, 12/42 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 3/7 βολές, 10/29 δίποντα και 11/39 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Milwaukee Kebabs ο Νεαμονιτάκης με 8 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 3/5 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και υπέπεσε σε 3 λάθη. Mvp των Anonymous ο Φιλαρτζής με 7 πόντους, έχοντας 1/5 βολές, 3/4 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Milwaukee Kebabs (Καραλαμέγκος): Ανδρέου 3 (1), Καραλαμέγκος 6 (2), Ασπράς 16, Τσιγκάκος 11 (1), Νεαμονιτάκης 8, Λόης, Τζώρτζος 1

Anonymous (Χειλάκης): Τριανταφύλλου 2, Κώτσιας 4, Καστρινός 2, Φιλαρτζής 7, Ψιλλάκης 9 (3), Ζυγούρης 5 (1), Μπουτσικάκης 14 (4), Ελευθεριάδης 8 (2), Τζουβάρας 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Anonymous, όπως επίσης και η ευστοχία τους από την περιφέρεια!