17/12/2019
Houston Problems 8 11 8 6 - 33 -
Χλατς 14 13 6 8 - 41 -

Ανεβαίνουν οι Χλατς

Οι Χλατς επιβλήθηκαν 41-33 των Houston Problems, διπλασίασαν τις νίκες τους στο πρωτάθλημα και μπορούν να βλέπουν πιο αισιόδοξα το μέλλον στη D2. Η ομάδα του Πατέρα μπορεί να μην έθελξε με την απόδοση της, όμως ήλεγξε στη μεγαλύτερη διάρκεια τον ρυθμό και διαχειρίστηκε μέχρι τέλους τη διαφορά που είχε «χτίσει», φτάνοντας στη νίκη.

Οι Χλατς μπήκαν πολύ καλύτερα στο παιχνίδι και έδειξαν από τα πρώτα λεπτά τη δίψα τους για τη νίκη. Με σημείο αναφοράς την εξαιρετική τους άμυνα, επέβαλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν 11-2 στα μισά του δεκαλέπτου. Κάπου εκεί ήρθε και η αντίδραση των Houston Problems. Με μπροστάρη τον Σταυρόπουλο, που σκόραρε όλους τους πόντους της ομάδας του στο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι απάντησαν με επιμέρους 6-3 και μείωσαν σε 14-8.

Οι Χλατς, πάντως, δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν στο ίδιο τέμπο. Και πάλι βασιζόμενοι στην καλή τους άμυνα, κράτησαν τον αντίπαλο χωρίς πόντο για τέσσερα λεπτά και εκτόξευσαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (8-21). Οι Houston Problems με τη σειρά τους είχαν απάντηση. Ο Παπαϊωάννου αυτή τη φορά έδειξε τον δρόμο με διαδοχικά καλάθια και οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να «ανοίξει» κι άλλο τη διαφορά (19-27).

Μάλιστα, στο ξεκίνημα της επανάληψης πλησίασαν ακόμη περισσότερο (24-27) με τρίποντο του Σταυρόπουλου, όμως η αντίδραση των Χλατς ήταν άμεση. Απάντησαν με σερί 6-0 και επανέφεραν τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους (24-33), προτού ο Λένης γράψει το 27-33 του τρίτου δεκαλέπτου.

Η… αντεπίθεση των Houston Problems συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο. Έχοντας «σφίξει» πολύ την άμυνα τους, οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (33-34), όμως μέχρι εκεί ήταν. Οι Χλατς δεν ήταν διατεθειμένοι να  γκρεμίσουν ότι είχαν χτίσει. Απάντησαν με σερί 7-0 και «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη (33-41).

Οι Houston Problems τελείωσαν το ματς με 14-62 σουτ (22.6%), εκ των οποίων 4-19 τρίποντα (21.1%), είχαν 1-1 βολές (100%), μάζεψαν 44 ριμπάουντ (10-34), μοίρασαν 7 ασίστ, έκαναν 3 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Χλατς είχαν 16-61 σουτ (26.2%), εκ των οποίων 4-16 τρίποντα (25%), 5-13 βολές (38.5%), 46 ριμπάουντ (12-34), 8 ασίστ, 12 κλεψίματα και 9 λάθη.

Houston Problems (Σταυρόπουλος): Παπαϊωάννου 10 (14ρ.), Θωμόπουλος, Σταυρόπουλος 15 (6ρ.), Ελευθερίου 4 (14ρ.), Δαλακιάρης, Λένης 4.

Χλατς (Πατέρας): Ράζνυ Ρ. 7 (10ρ.), Πατέρας 5, Τριανταφύλλης 11 (16ρ.), Λιάννης 9 (8ρ., 5κλ.), Ραβάνης 5, Ράζνυ Τ. 4.

Τι μας άρεσε: Το καλό ξεκίνημα των Χλατς και η αντίδραση τους όταν ο αντίπαλος πλησίασε στο σκορ.

Τι δεν μας άρεσε: Τα ποσοστά ευστοχίας των δύο ομάδων.