31/01/2024
Maccabi Tel Axyn 17 21 13 21 - 72 -
Leathal Pistols 30 19 19 12 - 80 -

Ανεβαίνουν σταθερά οι Leathal Pistols!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν ένα αληθινό θέαμα. Οι Maccabi Tel Axyn επέδειξαν απίστευτη ενέργεια και συνεργασία στο γήπεδο, με τους παίχτες Γράντα, Δερμεντζίδη και Τσώνη να κεντρίζουν την προσοχή. Ωστόσο, οι Leathal Pistols αντέδρασαν άψογα, και με τους παίχτες Γιαχανατζή, Καραγιαννιώτη και Μιχέλη να επιδεικνύουν εκπληκτικές δεξιότητες, κατάφεραν να ολοκληρώσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 17-30.

Το δεύτερο δεκάλεπτο φέρνει ακόμη περισσότερη ένταση στον αγώνα, με τις δύο ομάδες να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό. Οι Maccabi Tel Axyn προσπάθησαν να αντεπεξέλθουν κάτι που εν μέρη το κατάφεραν, αλλά οι Leathal Pistols συνέχισαν να επιδεικνύουν απίστευτη αμυντική σταθερότητα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Μετά από ένα ακόμη εντυπωσιακό δεκάλεπτο, το σκορ είχε αυξηθεί σε 38-49 υπέρ των Leathal Pistols.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Leathal Pistols προστάτευσαν καλύτερα την ρακέτα τους, κάτι που τους έδωσε τη δυνατότητα να βγάλουν πολλές άμυνες. Δεν πήραν πολλά από το τρίποντο παιχνίδι τους όπως συνηθίζουν, αλλά λειτούργησαν σαν μια καλολαδωμένη μηχανή παραγωγής αιφνιδιασμών. Αξίζει να σημειωθεί πως στο 3ο δεκάλεπτο, κατάφεραν να αυξήσουν κι άλλο το υπέρ τους προβάδισμα καθώς με το πέρας αυτής της περιόδου το σκορ έδειχνε 51-68 υπέρ των Leathal Pistols.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Leathal Pistols ήθελαν να ρίξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Οι Maccabi Tel Axyn κατάφεραν πάλι να βγάλουν κάποιους αιφνιδιασμούς μετά από άστοχα σουτ των αντιπάλων τους, όμως δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ολική επιστροφή στο σκορ, κάτι που κυνήγησαν μέχρι τέλους.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε o Θεμιστοκλής Μιχέλης ο οποίος πέτυχε Double Double με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους Maccabi Tel Axyn ξεχώρισε ο Βασίλειος Τσώνης οποίος άγγιξε το Double Double έχοντας 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Maccabi Tel Axyn: Βεργίδης, Γράντας 20, Δερμεντζίδης 17(3), Δώνος, Καλουπτσόγλου 7(1), Καρακασίδης, Μαστροδημήτρης 9, Στυλιανίδης 3, Τσώνης 16(1)

Leathal Pistols: Γαλής 3(1), Γιαγκόπουλος 12(2), Γιαχανατζής 13, Γκοτζαμάνης 13, Καραγιαννιώτης 15(3), Καραγκιαούρης 10, Μιχέλης 14, Πρωτογερόπουλος