09/01/2020
Gerakas Hawks 17 14 16 19 - 66 -
Tinderwolves 15 20 12 12 - 59 -

Ανεβαίνουν συνεχώς οι Gerakas Hawks!

Το βράδυ της Τετάρτης 8, Ιανουαρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, οι Gerakas Hawks όντας πιο συγκεντρωμένοι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης επικράτησαν πολύ δύσκολα με 66 – 59 των Tinderwolves ανεβαίνοντας κι άλλο στη βαθμολογία του δεύτερου ομίλου της της Development.

Οι Hawks έπαιρναν στο ξεκίνημα του αγώνα προβάδισμα με τρίποντο του Γραβάνη και δύο καλάθια του Αβαράκη, όμως οι Tinderwolves με 6 πόντους του Μαράτου και βοήθειες από Μουρελάτο και Βελιντζέλο ήταν μπροστά με 7 – 12. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 6 πόντους του Κονιανού, Σκλαβούνο και Γραβάνη, ενώ ο Σουρβατζής με τρίποντο διαμόρφωσε το 17 – 15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Tinderwolves να παίρνουν το προβάδισμα με Βελιντζέλο ,Λύρο να πετυχαίνουν από τρίποντο και δίποντο του Σωληναραίου, όμως 5 πόντοι του Κομιανού και μία βολή του Βλαχόπουλου έφεραν το ματς στα ίσια (23 – 23.). Νέο προβάδισμα των φιλοξενούμενων με Σουρβατζή, Κούτσικο και Μουρελάτο και νέα ισοφάριση από Κουμεντάκη και Πικάση.Στη συνέχεια οι Tinderwolves με τον Ηλία Σουρβατζή να τους παίρνει στην πλάτη του πετυχαίνοντας 8 συνεχόμενους πόντους πήραν τα ηνία του αγώνα, ενώ στην αντίπερα όχθη Κομιανός και Γραβάνης με ένα δίποντο ο καθένας διαμόρφωσαν το 31 – 35 σκορ ημιχρόνου.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου οι Tinderwolves με Σωληναραίο,Σουρβατζή και Μουρελάτο συνέχιζαν να έχουν το προβάδισμα ,ενώ οι Hawks με 7 πόντους του Σαρακηνού και δίποντο του Γραβάνη ήταν κοντά στο σκορ 40 – 43. Στη συνέχεια Μουρελάτος και Μαράτος διεύρυναν το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους, όμως Κουμεντάκης, Σαρακηνός και Αβαράκης με τρίποντο έφεραν το ματς στα ίσια 47 – 47.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν 5 πόντους με τον Μουρελάτο και τρίποντο με τον Βελιτζέλο, όπως οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διάρκειας και τους Σαρακηνό, Σκλαβούνο, Γραβάνη και Κομιανό να βρίσκουν το δρόμο προς τον αντίπαλο καλάθι πέρασαν μπροστά με 57 – 55. Μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα οι Tinderwolves δυσκολεύονταν στην επίθεση πετυχαίνοντας μόνο 3 πόντους με το Σουρβατζή και μία βολή με τον Βελιτζέλο ενώ στην αντίπερα όχθη οι Hawks με Γραβάνη, Κουμεντάκη,Σαρακηνό, Κομιανό και Βλαχόπουλο να σκοράρουν πήραν το ματς διαμορφώνοντας το τελικό 66 – 59.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σωκράτης Γραβάνης με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο και άξιο συμπαραστάτη τον Σταμάτη Κομιανό με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Σουρβατζής με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Hawks είχαν 20 – 48 δίποντα, 4 – 16 τρίποντα, 14 – 18 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Οι Tinderwolves είχαν 12 – 31 δίποντα, 9– 37 τρίποντα, 8– 15 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Gerakas Hawks (Χρυσικός): Σκλαβούνος 4, Σαρακηνός 13 (6ρ.), Πικάσης 2 (3ασ.), Αβαράκης 7, Γραβάνης 13 (12ρ.), Κουμεντάκης 6, Κομιανός 16(9ρ.), Τζελέπης, Βλαχόπουλος 5.

Tinderwolves (Σουρβατζής): Σωληναραίος 4(7ρ.), Λύρος 3 (8ρ.), Σουρβατζής 19(9ρ.), Μαράτος 8, Κούτσικος 1, Βελιτζέλος 10, Μουρελάτος 14 (7ρ.).

Τι μας άρεσε: Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια και η εμφάνιση των Hawks που δείχνουν πολύ ανεβασμένοι!