23/02/2023
ThunderDogs 20 11 13 14 - 58 -
War Gamers 25 16 21 18 - 80 -

Ανεβαίνουν οι War Gamers!

Ακόμη μια νίκη πήραν στα σαλόνια της Elite League by Betsson οι War Gamers, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 17η αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους 6 ThunderDogs με 58-80 στο κλειστό του Περιστερίου!

Άμυνα με τα μάτια έπαιζαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους War Gamers να προηγούνται με 0-12 και να κλείνουν τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 20-25, χάρη σε 8 πόντους του Ρίπη, 5 του Αβραμίδη, 5 του Διαμαντή και τρίποντο του Λαζαράκου. Ο Σέργης με δύο τρίποντα, ο Πρισιμιτζάκης με 5 πόντους, ο Σεφέρης με 4 και ο Γιακιντζής με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 8 πόντους του Θοδωρικάκου και τρίποντα των Πάτερου - Διαμαντή, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων, 31-41. Τους ThunderDogs κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Πρισιμιτζάκης (5π), Σεφέρης και Παπαγεωργίου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Σκλαβενίτη είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και 8 πόντους του Αβραμίδη, 5 του Θοδωρικάκου και τριποντάκι του Λαζαράκου, ξέφυγε στους 18, 44-62. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να αντιδράσουν σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 7 πόντους του Σεφέρη και τους 4 του Παπαγεωργίου. Σκορ τρίτης περιόδου 44-62!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Περιστέρι και έτσι οι Πειραιώτες έφτασαν εύκολα στη νίκη με 58-80, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Παρίσου, Θοδωρικάκου, Αβραμίδη και Ρίπη. Για τους ThunderDogs στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Πρισιμιτζάκης, Παπαγεωργίου, Σέργης και Σεφέρης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/16 βολές, 14/33 δίποντα και 6/33 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά και έκαναν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 14/24 βολές, 21/35 δίποντα και 8/35 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 24 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των ThuunderDogs ο Σεφέρης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 9/11 βολές, 5/10 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp των War Gamers ο Θοδωρικάκος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 6/6 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Πίνας, Σεφέρης 19, Παπαγεωργίου 10 (2), Πρισιμιτζάκης 16 (1), Σέργης 10 (3), Γιακιντζής 3 (1)

War Gamers (Σκλαβενίτης):  Διαμαντής 11 (2), Αβραμίδης 15 (1), Λαζαράκος 8 (2), Ρίπης 14, Μέμεζας, Θεοφανόπουλος 2, Θοδωρικάκος 18 (1), Μαυροειδάκος, Παρίσος 9 (1), Πάτερος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης!