04/04/2023
Αδάμαστος 15 22 23 23 - 83 -
SKG Bugs 29 12 16 11 - 68 -

Ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος ο Αδάμαστος και πήρε την νίκη!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι SKG Bugs και επέβαλλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά με τις όμορφες συνεργασίες του Λέφα και του Μπούφου να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Ο Αδάμαστος απάντησε με τα καλάθια του Μπαλοδήμου και του Μαυρίδη, όμως πλήρωσε την κακή αμυντική του λειτουργία με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ με 15-29.

Στη δεύτερη περίοδο ο Αδάμαστος ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε να μειώσει με τον Γαλή και τον Τρακοσάρη να βρίσκουν ρυθμό και να πετυχαίνουν συνεχόμενους πόντους. Οι SKG Bugs απάντησαν γρήγορα με τον Τασιούλα και τον Αθανασιάδη, ομως η αστοχία από την περιφέρεια τους οδήγησε στο να χάσουν την μεγάλη διαφορά που έχτισαν και να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με το εύθραυστο 37-41.

Ο Αδάμαστος ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος και έκανε την ανατροπή με τον Μπαλοδήμο και τον Ρεβάχ να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους. Οι SKG Bugs προσπάθησαν να κρατήσουν το προβάδισμα με τον Βοσκάκη και τον Λέφα να πετυχαίνουν δύσκολα καλάθια, όμως η αδυναμία τους να σταματήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους έκανε δύσκολο το έργο τους και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 60-57.

Στην τέταρτη περίοδο ο Αδάμαστος συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και κατάφερε να μεγαλώσει την διαφορά ακόμα περισσότερο με τον Γαλή και τον Μπαλοδήμο να είναι ασταμάτητοι σε επίθεση και άμυνα. Οι SKG Bugs έχασαν την συγκέντρωση τους και δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοι παρά τις προσπάθειες του Μπούφου, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 83-68.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Στέργιος Μπαλοδήμος με 34 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους SKG Bugs ξεχώρισε ο Γιώργος Μπούφος με 13 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Αδάμαστος: Κυρίμης 4, Γαλής 9(3), Μαυρίδης 12(2), Λέος, Βαλαβανίδης 6(2), Μπαλοδήμος 34(5), Τρακοσάρης 9(3), Ναχμιάς, Ρεβάχ 9.

SKG Bugs: Ξάνθος, Αθανασιάδης 8, Τασιούλας 12(4), Παπαδόπουλος 9, Λέφας 14(4), Βοσκάκης 12, Μπούφος 13, Δεληχρήστος.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν στο παρκέ οι παίκτες του Αδάμαστου.