59
Coble 20 20 10 9 - 59 -
Phoenix Stars 19 10 21 14 - 64 -

Ανέβασαν στροφές στο δεύτερο μέρος και πήραν την πρόκριση ο Phoenix Stars!

Μπήκαν δυνατά στο παρκέ και οι δύο ομάδες προσπαθώντας να πάρουν το προβάδισμα. Νικητές από αυτές τις μάχες βγήκαν οι Coble καθώς κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Τσακμάκα και τον Παπία να ξεκινούν ζεστοί το παιχνίδι. Οι Phoenix Stars απάντησαν γρήγορα με τις όμορφες συνεργασίες του Μόκκα και του Τσιλιπάκου διαμορφώνοντας το 20-19.

Οι Coble ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να κάνουν ένα σερί και να φτιάξουν μία διαφορά ασσφαλείας με τον Ντίσλη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πατυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο για την ομάδα του. Οι Phoenix Stars βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Χασιώτη, τον Τερμεντζή και τον Στρούζα να βγαίνουν μπροστά, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία κοντά στη ρακέτα και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 40-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Phoenix Stars μπήκαν αποφασισμένοι να κάνουν την ανατροπή. Βελτίωσαν την άμυνα τους και αυτό τους έδωσε ρυθμό στην επίθεση όπου ο Μυτιληναίος και ο Χασιώτης ήταν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Coble παρά τις προσπάθειες του Παπανικολάου και του Τζιούφα πλήρωσαν το νωθρό τους ξεκίνημα και είδαν την διαφορά που έφτιαξαν στο πρώτο ημίχρονο να χάνεται. Η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 50-50.

Οι Coble ανέβασαν στροφές στην τέταρτη περίοδο και έκαναν την αντεπίθεση τους με τις προσπάθειες του Ντίσλη και του Παπία, όμως οι Phoenix Stars ήταν πιο συγκεντρωμένοι και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να φτιάξουν γρήγορα μία μικρή διαφορά ασφαλείας και να την κρατήσουν μέχρι το τέλος, παίρνοντας με αυτόν τον τρόπο την νίκη με το τελικό 59-64.

MVP ρου παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Δημήτρης Χασιώτης με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους Coble ξεχώρισε ο Γιώργος Ντίσλης με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Coble: Τζιούφας 2, Παπίας 16, Ντίσλης 19, Γουναρόπουλος, Κεφαλάς 1, Κυριακόπουλος, Τσακμάκας 11(3), Παπανικολάου 10.

Phoenix Stars: Χασιώτης 16(1), Εφραιμίδης, Τσιλιπάκος 6, Τσώτσος, Μόκκας 11(1), Τερμεντζής 6, Μυτιληναίος 21(3), Σαμούτης, Στρούζας 4.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.