05/03/2023
Baca Juniors BC 11 15 14 17 - 57 -
Old Stars 14 19 8 21 - 62 -

Ανεβασμένοι οι Old Stars!

Ήθελαν πολύ τη νίκη, καθώς έρχεται μια τετράδα αγώνων... φωτιά, πάλεψαν πολύ γι αυτό και εν τέλει τα κατάφεραν, με τους Old Stars να επικρατούν με 57-62 των Baca Juniors στο ΣΕΦ.

Να περάσουν τη μπάλα στα σίγουρα χέρια του Καπράλου ήθελαν οι φιλοξενούμενοι, με τον σέντερ της παρέας του Δουκάκη να δίνει μάχες με τον Γαργαλάκο των Baca Juniors σε μια μονομαχία που τράβηξε τα βλέμματα στην πρώτη περίοδο, η οποία έκλεισε με το 11-14 υπέρ των Old Stars, με τον Βερώνη να βρίσκει σκορ με προσωπικές ενέργειες.

Ο... ανεβασμένος Δουκάκης μαζί με τον συνεχώς καλό και πολύ ενεργητικό Βερώνη έτρεξαν το γήπεδο και χτύπησαν τους γηπεδούχους στις αργές τους επιστροφές, παίρνοντας το προβάδισμα στα μέσα της περιόδου. Ο Κασφίκης προσπάθησε να αφυπνίσει τους συμπαίκτες του, αλλά δεν τα κατάφερε, με τον Τσαμποδήμο να μην είναι αρκετός για κάτι παραπάνω πέρα από το 26-33 πρώτου ημιχρόνου.

Η μπάλα στον Τσαμποδήμο, βελτίωση της αμυντικής λειτουργίας και διάθεση! Τα τρία αυτά συστατικά ήταν που έφεραν τη μείωση του σκορ για την παρέα του Κίμωνα του Κασφίκη, με τους γηπεδούχους να παίρνουν ξεκάθαρα το μομέντουμ του αγώνα υπέρ τους, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με 40-41 πίσω, αλλά ανατροπή ψυχολογίας και φόρμας!

Τσαμποδήμος φοβερός με 7 σερί πόντους και από εκεί και πέρα οι ομάδες πόντο πόντο! Πάθος, μάχες σε κάθε φάση και φοβερή εξέλιξη, με αυτούς που γέλασαν τελευταίοι να είναι οι Old Stars, οι οποίοι επικράτησαν με τελικό σκορ 57-62, με τον Βερώνη να βάζει την υπογραφή του με κρίσιμες βολές στο τέλος!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης ο Βερώνης με 28 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 4 λάθη. Από Baca Juniors ξεχώρισε ο Ερωτόκριτος Τσαμποδήμος με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 18/41 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 9/18 βολές, 35 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 18 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/45 δίποντα, 1/17 τρίποντα, 23/31 βολές, 43 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 14 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 11 λάθη.

Baca Juniors (Κασφίκης): Τσαμποδήμος 17, Κασφίκης 4, Κατσιάδας 4, Σπεντζούρης 7, Γαργαλάκος 18, Μπαρμπάκης 3, Μπίζος 3, Μαρτίνης 1.

Old Stars (Δουκάκης): Γεωργούσης 4, Δουκάκης 9, Καπράλος 10, Τζιόπας 4, Βερώνης 28, Τζώρτζος 4, Πέτρου 3.

Τί μας άρεσε: Το πανέμορφο κλίμα της αναμέτρησης!