03/07/2023
Thessaloniki Avispas 18 16 13 3 - 50 -
Atlanta Socks 16 19 18 17 - 70 -

Ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν την νίκη οι Atlanta Socks!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι δύο ομάδες και πάλεψαν για να πάρουν το προβάδισμα στο παιχνίδι. Νικητές από αυτές τις μάχες βγήκαν οι Thessaloniki Avispas καθώς κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Κώστα, του Καραδήμου και του Μουταφίδη, όμως οι Atlanta Socks έβρισκαν απαντήσεις στο πρόσωπο του Κατσικαρίδη και του Εμμανουήλ και κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ διαμορφωνοντας το 18-16.

Στη δεύτερη περίοδο οι Atlanta Socks πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με τον Κυριακού να είναι ασταμάτητος κοντά στην ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο για την ομάδα του, όμως οι Thessaloniki Avispas βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Τζιτζάλη, τον Αντωνιάδη και τον Σταματάκη και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με το ισχνό 34-45.

Οι Atlanta Socks ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί με τον Τεμέλκου, τον Γκιόκα και τον Φωτακίδη να βρίσκουν ρυθμό ανεβάζοντας την διαφορά για την ομάδα τους. Οι Thessaloniki Avispas προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τα μεγάλα καλάθια του Μουταφίδη και του Τζιτζάλη, όμως πλήρωσαν την αστοχία τους από την περιφέρεια και είδαν την διαφορά να φτάνει το 47-53.

Στην τέταρτη περίοδο οι Atlanta Socks ήταν τρομεροί στην άμυνα και αυτό τους έδωσε ρυθμό και στην επίθεση όπου επέβαλλαν τον ρυθμό τους με τον Εμμανουήλ και τον Κυριακού να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Thessaloniki Avispas παρά τις προσπάθειες του Μουταφίδη και του Καραδήμου, δεν μπόρεσαν να βρούν με συνέπεια σκορ στην επίθεση με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 50-70.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θανάσης Κυριακού με 19 πόντους και 23 ριμπάουντ.

Για τους Thessaloniki Avispas ξεχώρισε ο Μάρκος Καραδήμος με 8 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Thessaloniki Avispas: Μουταφίδης 18(5), Τζιτζάλης 9(1), Κώστας 2, Μαυρίδης, Σταματάκης 6, Βασιλός, Αντωνιάδης 7, Καραδήμος 8.

Atlanta Socks: Κατσικαρίδης 9(1), Τεμέλκου 7(1), Εμμανουήλ 18(3), Βούλγαρης 2, Γκιόκας 5(1), Φωτακίδης 8, Χατζηκυριακίδης 2, Κυριακού 19.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Θανάση Κυριακού.