01/11/2019
Αγανάκτηση 13 5 12 11 - 41 -
Brazzers 16 17 19 9 - 61 -

Ανέβηκαν το πρώτο… σκαλί οι Brazzers!

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα των Brazzers στον τέταρτο όμιλο της Master League, καθώς επικράτησαν εύκολα της νεοφώτιστης Αγανάκτησης με 41-61, η οποία φάνηκε ανταγωνιστική μόνο για ένα δεκάλεπτο.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Brazzers να προηγούνται με 13-16, χάρη σε 8 συνεχόμενους πόντους του Κατέρη, 4 του Κούρογλου και δίποντα των Μίλτου Βαρθολομαίου – Ζαφειράκη. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι 7 πόντοι του Πάνου Σπηλιόπουλου και οι 4 του Γιουρμετάκη.

Στην δεύτερη περίοδο η παρέα του Νίκου Βαρθολομαίου ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με δράστες τους Μίλτο  Βαρθολομαίο (7π), Δαρδαμάνη (4π) και Αμπάζογλου (3π), πήγε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά 15 πόντων, 18-33. Λίγα πράγματα από την Αγανάκτηση σε εκείνο το σημείο, με τους Ψυχογιό και Αλέξανδρο Τσατσάνη να βάζουν τα δύο καλάθια εντός πεδιάς.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν την νίκη οι κίτρινοι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με δύο νέες τρίποντες βόμβες του Μίλτου Βαρθολομαίου, 6 πόντους του Κατέρη και 5 του Κούρογλου, ξέφυγαν στους 22, 30-52. Μόνος του πάλευε για το συγκρότημα του Βαζούρα σε εκείνο το διάστημα ο Σωτηροπούλος, σκοράροντας τους 6 από τους 12 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 30-52!

Αν και κατέβασαν ταχύτητα στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Brazzers έφτασαν εύκολα στην νίκη με 41-61, αφού οι 5 πόντοι του Δαρδαμάνη τους ήταν αρκετοί. Το μόνο που κατάφεραν οι Αγανακτισμένοι ήταν να κρατήσουν την διαφορά σε νορμάλ επίπεδα, με τους Αλέξανδρο Τσατσάνη, Γιώργο Σπηλιόπουλο, Μαρούτα και Κλήμη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/10 βολές, 15/55 δίποντα και 2/26 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 10/20 βολές, 15/40 δίποντα και 7/20 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 3 κοψίματα και έκαναν 15 λάθη με την σειρά τους.

Πολυτιμότερος της Αγανάκτησης ο Σωτηρόπουλος με 6 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 3/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των Brazzers ο Κούρογλου με 9 πόντους, μα με 9 πόντους (;;;), έχοντας 1/6 βολές, 4/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, είχε άλλες τόσες τάπες και έκανε 2 λαθάκια.

Αγανάκτηση (Τ.Β.Σ.): Σωτηρόπουλος 6, Τσατσάνης Δ. 2, Κλήμης 2, Γιουρμετάκης 4, Μαρούτας 4, Τσόκανος 2, Σπηλιόπουλος Γ. 3, Ρόης 2, Τσατσάνης Α. 5 (1), Σπηλιόπουλος Π. 9 (1), Τσατσάνης Τ., Ψυχογιός 2

Brazzers (Βαρθολομαίος Ν.): Κατέρης 14 (3), Δαρδαμάνης 9 (1), Βαρθολομαίος Μ. 12 (2), Κωνσταντίνου 4, Κοντογεώργος 2, Κούρογλου 9, Ζαφειράκης 8 (1), Αμπάζογλου 3

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Brazzers, φτάνοντας έτσι εύκολα στη νίκη!