17/09/2023
Αμφιδέξιοι 18 23 9 17 - 67 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 9 9 9 16 - 43 -

Άνετοι και ωραίοι οι Αμφιδέξιοι!

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν οι Αμφιδέξιοι στο Basketaki Cup, καθώς στην πρεμιέρα του 14ου ομίλου κέρδισαν τους Ανυπότακτους Γαλάτες με 67-43 στο κλειστό της Ζωφριάς.

Από πολύ νωρίς οι Αμφιδέξιοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 10 πόντους του Γεωργόπουλου και τρίποντα των Ρίζου - Τζωρτζάκη, προηγήθηκαν με 18-9. Ο Δημογέροντας με 5 πόντους και οι Δούστος - Φραντζεσκάκης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 8 πόντους του Ρίζου, 7 του Γκατζιώρα και τρίποντο του Στουρνάρα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 23 πόντων, 41-18. Δεν μπόρεσαν οι Ανυπότακτοι Γαλάτες να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους που πέτυχε ο Φώτου.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 νέους πόντους του Γεωργόπουλου και τρίποντο του Στουρνάρα, οι Αμφιδέξιοι διατήρησαν το +23, 50-27. Ο Δούστος με 6 πόντους και ο Τερζής με ένα τριποντάκι βρήκαν στόχο για την παρέα του Λαδά στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 50-27!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε και έτσι οι Αμφιδέξιοι έφτασαν εύκολα στη νίκη με 67-43, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Ρίζου, Γκατζιώρα, Γεωργόπουλου και Σαχά. Για τους Γαλάτες στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Φραντζεσκάκης, Καλλούλης, Δημογέροντας, Γαλάνης και Παπαδάκος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/13 βολές, 19/39 δίποντα και 8/32 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/7 βολές, 11/41 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των Αμφιδέξιων ο Γεωργόπουλος με 18 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 8/11 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Γαλατών ο Φραντζεσκάκης με 6 πόντους, έχοντας 3/11 δίποντα, ενώ πήρε 17 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Αμφιδέξιοι (Στουρνάρας): Γεωργόπουλος 18, Γκατζιώρας 12 (2), Ρίζος 14 (4), Σαχάς 8, Στουρνάρας 5 (1), Τζαβέλλας 4, Τζωρτζάκης 6 (1)

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Λαδάς): Γαλάνης 2, Δημογέροντας 8 (2), Δούστος 8 (1), Καλλούλλης 10 (2), Καρατσαρέας 2, Παπαδάκος 2, Τερζής 3 (1), Φραντζεσκάκης 6, Φώτου 2

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό πρώτο μέρος των Αμφιδέξιων!