15/02/2023
Elitήριοι by pinguin.gr 12 16 4 22 - 54 -
Athens Pistols 14 19 12 14 - 59 -

Ανύψωση ηθικού για τους Athens Pistols!

Επιστροφή στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές για τους Athens Pistols, καθώς στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Master League κέρδισαν τους Elitήριους με 54-59 στο κλειστό του ΣΕΦ και παραμένουν ζωντανοί στο κυνήγι της τετράδας!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Athens Pistols να προηγούνται με 8-14, 1:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου, χάρη σε 6 πόντους του Δαλίτσικα και 4 του Κόκκαλη. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν μειώσουν στο καλάθι, 12-14, με τον Ποστόλλη να πετυχαίνει 4 συνεχόμενους πόντους, ενώ νωρίτερα άλλους τόσους σημείωσε ο Καρδάσης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Σαμουήλ πετούσε φωτιές και με 13 δικούς του πόντους και 4 του Κόκκαλη, έβαλαν τους φιλοξενούμενους στο +10, 23-33, 2:30 για την ανάπαυλα. Πρόλαβαν να αντιδράσουν οι Elitήριοι και με τον Μωυσή να βάζει τρία τρίποντα και τον Λαμπρόπουλο ένα, μείωσαν στους 5, 28-33!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Μπαλωμένου έσφιξε την άμυνά της και με όπλο την πολυφωνία στην επίθεση, καθώς σκόραραν και οι 6 παίχτες, ξέφυγε στους 13, 32-45. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο, με τους Κωνσταντινάκο και Ποστόλλη να πετυχαίνουν από 2 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 32-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Athens Pistols διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Σαμουήλ και Φασουλάκη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 54-59. Για τους Elitήριους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Ποστόλλης, Λαμπρόπουλος, Μπέσιος, Μωυσής και Κωνσταντινάκος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 17/36 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 19 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 19/24 βολές, 14/40 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Elitήριων ο Ποστόλλης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές και 7/9 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Athens Pistols ο Σαμουήλ με 25 πόντους, έχοντας 6/9 βολές, 5/10 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Elitήριοι (Λαμπρόπουλος Λ.): Καρδάσης 4, Ξενόφος 4, Ποστόλλης 17, Λαμπρόπουλος Π. 10 (2), Κωνσταντινάκος 4, Λάσκαρης, Μπαμπλέκος, Αγιούμπ 2, Μωυσής 11 (3), Καραλής, Μπέσιος 2

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Καρνάβας 3 (1), Δαλίτσικας 7, Ρήγας 2, Κόκκαλης 10, Σαμουήλ 25 (3), Φασουλάκης 12

Τι μας άρεσε: Το ρεσιτάλ του Σαμουήλ!