Sepolia Sharks 13 22 8 11 - 54 -
Gunners 20 11 21 15 - 67 -

Οι Gunners βρίσκονται σε ανοδική πορεία!

Νικηφόρα πέρασαν οι Gunners το βράδυ της Τετάρτης στο Μαζαράκη για την 16η αγωνιστική της Evolution, αντιμετωπίζοντας τους Sharks.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Gunners ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι, θέτοντας τις βάσεις για να το κερδίσουν. Με απλό μπασκετ κατάφεραν μέσα από την ρακετα, με σκόρερ τους Κογιώνη και Παπαδόπουλο να περνούν το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου με σκορ 13-20.

Στην συνέχεια του παιχνιδιού η ζυγαριά γύρισε προς το μέρος των Sharks. Κατάφεραν να γυρίσουν το σκορ με απανωτά  εύστοχα σουτ τριών πόντων, από τους Μπαρτσώκα και Καντιώτη. Οι φιλοξενουμενοι κρατήθηκαν κοντά στο σκορ, καθώς ήταν εύστοχοι μέσα στην ρακέτα. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν 35-31.

Στην επανάληψη οι Gunners με επιτυχημένες άμυνες κράτησαν τους αντιπάλους σε χαμηλό σκορ. Στην επίθεση λύσεις έδωσαν οι Πάνιας, Κογιώνης και Καραμπέτσος, φτάνοντας το σκορ στο 43-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Gunners συνέχισαν στο ίδιο ρυθμό. Αύξησαν  περισσότερο την διαφορά με τις σωστές τους επιθέσεις. Έτσι έφτασαν στο να προηγούνται και με 16 πόντους διαφορά. Ο φωτεινός πίνακας  έγραψε το τελικό σκορ 54-67 υπέρ των Gunners.

Bettson MVP αναδείχθηκε ο Κογιώνης με 21 πόντους, 2 ασίστ και 11 ριμπάουντ, ενώ από τους αντιπάλους ξεχώρισε ο Μπαρτσώκας με 15 πόντους και 2 ασίστ.

Οι Gunners συνολικά είχαν: 25/54 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 8/16 βολές, 52 ριμπάουντ,  17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 11 λάθη και 4 κοψίματα, ενώ οι Sharks είχαν συνολικά: 11/34 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 8/12, βολές, 27 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 λάθη και 6 κοψίματα

Sepolia Skarks (Μακαρίτης): Δημητροπουλος 9, Καντιώτης 5, Κορμανός, Κυριόπουλος 4, Μακαρίτης 11, Μπαρτσώκας 15, Σελεμενάκης 6, Σόβολος 4.

Gunners (Καραμπέτσος):  Ακουμιανάκης, Ζούρος, Καλογιαννίδης 2, Καραμπέτσος 11, Κογιώνης 21, Πάνιας 17, Παπαδόπουλος 12, Πατσίκας 4, Ραπτόπουλος, Φιφής.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Gunners!