05/04/2024
Capital Con-Trolls 13 12 4 14 - 43 -
Proboraptors 27 15 20 18 - 80 -

Άνοδος check για τους Proboraptors!

Από πολύ νωρίς οι Proboraptors πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 14 πόντους του Μουσούντα, 8 του Αβούρη και τρίποντο του Βαλέντζη, προηγήθηκαν με 13-27. Το δίδυμο Πατρού - Φουρτάκα τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 4 πόντους έκαστος, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Κιούσης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν μέχρι και στο +20, 15-35, και τελικά με ακόμη 6 πόντους του Αβούρη, 5 του Μουσούντα και 4 του Τραϊφόρου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 27-42. Για τους Capital Con-Trolls στο δεύτερο δεκάλεπτο από 3 πόντους είχαν οι Κιούσης και Πατρός, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Δρόσος, Φουρτάκας και Μπουρνάζος.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Βαλέντζη, καθώς με 7 πόντους του Αβούρη, 5 του Ζερβόπουλου και βοήθειες των Μουσούντα - Τραϊφόρου, έφτασε στο +33, 29-62. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους κόκκινους στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Πατρό και Αναστάση Μαρζάβα να έχουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 29-62!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Proboraptors να επικρατούν με 43-80, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Ζερβόπουλου, Μουσούντα και Τραϊφόρου. Για τους Capital Con-Trolls στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Μπουρνάζος και Γκούβας.

Πολυτιμότερος των Capital Con-Trolls ο Φουρτάκας με 6 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP των Proboraptors ο Αβούρης με 21 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 8/15 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 5 λάθη.

Capital Con-Trolls (Μαρζάβας Α.): Μαρζάβας Π., Φουρτάκας 6, Γκούβας 4, Μπουρνάζος 12 (2), Δρόσος 2, Μαρζάβας Α. 4, Κιούσης 6 (2), Πατρός 9, Τυχόπουλος

Proboraptors (Βαλέντζης): Αβούρης 21 (1), Βαλέντζης 3 (1), Ζερβόπουλος 17 (1), Μουσούντας 27, Τραϊφόρος 12, Κατσιμίχας

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο παιχνίδι των δύο ομάδων!