50
Green Rose BC 9 17 7 20 - 53 -
Aces 14 15 2 19 - 50 -

«Άνοιξε λογαριασμό» το Green Rose!

Η πρώτη νίκη στη νέα σεζόν ήρθε για το Green Rose που το βράδυ της Δευτέρας 25 Σεπτεμβρίου επικράτησε των Aces με 53-50. Η ομάδα του Ροζάκη φάνηκε πιο ψύχραιμη στις τελευταίες στιγμές του αγώνα, εκμεταλλεύτηκε τις βολές της και έτσι έφτασε στο 1-1. Οι Aces, από την άλλη, παρά το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, είδαν το σκηνικό να αλλάζει στα τελευταία δύο δεκάλεπτα και τελικά έφυγαν με άδεια χέρια από τον Άγιο Νικόλαο (1-1).

Στις πρώτες φάσεις του ματς τα πράγματα ήταν ισορροπημένα. Ο Μουστακάτος είχε μπει ορεξάτος στο παιχνίδι και έδωσε το προβάδισμα με 7-10 στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 9-14.

Οι Aces εξακολουθούσαν να είναι μπροστά στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά η αντίδραση από την πλευρά των γηπεδούχων δεν άργησε να έρθει. Ο Πολίτης με τρίποντη εκτέλεση έκανε το 23-24, ενώ το προσπέρασμα ολοκληρώθηκε όταν ο Τριτάκης ευστόχησε για το 25-24. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι τα ηνία, με τον Κακαλή να δίνει πολύτιμες λύσεις και το δεύτερο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 26-29.

Η παύση της ανάπαυλας φαίνεται πως έκανε κακό στις δύο ομάδες, καθώς το θέαμα στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά κακό. 9 πόντοι μπήκαν συνολικά σε αυτά τα δέκα λεπτά, με τους Aces να σκοράρουν μόλις μία φορά με τον Μουστακάτο για το 33-31 που ήταν και το σκορ έπειτα από το πέρας του τρίτου δεκαλέπτου.

Το Green Rose εκτός από το προβάδισμα είχε πάρει και ψυχολογία. Ακόμα και όταν οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο δίποντο (39-37), οι γηπεδούχοι έμειναν ψύχραιμοι και με τους πόντους του Τριτάκη ξέφυγαν στο 46-37. Μουστακάτος, Γιαζιτζόγλου και Γιώργος Κοντακιώτης έκαναν μία τελευταία προσπάθεια, με αποτέλεσμα οι Aces να πλησιάσουν ξανά στο 48-46. Πλέον είχαμε φτάσει σε σημείο που το παιχνίδι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Το Green Rose εκμεταλλεύτηκε σε ένα μεγάλο ποσοστό τις βολές του στο φινάλε, ενώ και κάποιες λάθος αποφάσεις από την πλευρά των Aces έφεραν τη νίκη στα χέρια των γηπεδούχων οι οποίοι επικράτησαν τελικά με 53-50.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Πολίτης με 16 πόντους, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 9 ριμπάουντ. Από τους Aces κατάφερε να ξεχωρίσει ο Αναστάσιος Μουστακάτος με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Το Green Rose μέτρησε 15/38 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 8/27 βολές, 41 ριμπάουντ, αλλά και 10 ασίστ, 12 κλεψίματα και 10 λάθη. Οι Aces είχαν 18/54 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 8/15 βολές, 40 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Παράλληλα είχαν 12 κλεψίματα, 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Green Rose (Ροζάκης): Δημητρόπουλος 4(8ρ.), Κανίνιας 1(4ρ.), Λώλος 2(6ρ.), Νικολακόπουλος, Πετρόχειλος, Πολίτης 16(9ρ.), Τραγουστής 5(6ρ.), Τριανταφυλλόπουλος 4(2ρ.), Τριτάκης 21(5ρ.)

Aces (Στεργιόπουλος): Γιαζιτζόγλου 7(12ρ.), Ευμορφόπουλος 5(4ρ.), Κακαλής 8(5ρ.), Κοζανίδης 2(2ρ.), Κοντακιώτης Ν., Κοντακιώτης Γ. 4(4ρ.), Μαραβέλιας, Μουστακάτος 15(3ρ.), Μπατζάκας 9(5ρ.), Περράκης, Τσιότρας

Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Green Rose στο τέταρτο δεκάλεπτο.