15/07/2020
Πήγασος 14 14 15 12 - 55 -
Phoenix Bums 13 13 12 17 - 55 -

Ανοι-Χ-τοί λογαριασμοί για Πήγασο United και Phoenix Bums!

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η πρώτη μάχη του Πήγασου United με τους Phoenix Bums για τη φάση των 8 της Development. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι ισόπαλες 55-55 και η πρόκριση θα κριθεί από το μηδέν στη ρεβάνς. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα και ουσιαστικά καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Το προσπάθησε δύο φορές ο Πήγασος, όμως ο αντίπαλος είχε απάντηση και το 55-55 άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει του δεύτερου αγώνα.

Έμφαση στην άμυνα έδωσαν οι δύο ομάδες από το ξεκίνημα του αγώνα, όμως δεν άργησαν να βρουν ρυθμό και στην επίθεση. Ο Πήγασος United με δύο διαδοχικά τρίποντα από Λεγάκη και Σταυρόπουλο προηγήθηκε με 10-6 και έδειξε διάθεση να ελέγξει τον ρυθμό, όμως υπολόγισε χωρίς τον αντίπαλο. Οι Phoenix Bums “χτυπώντας” κατά κύριο λόγο από το “ζωγραφιστό” βρήκαν λύσεις στην επίθεση, στην άμυνα ήταν ούτως ή άλλως συνεπείς και “ψαλίδισαν” τη διαφορά (14-13).

Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε το παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο, με τους Phoenix Bums να πιέζουν στην άμυνα και να οδηγούν τον αντίπαλο σε λάθη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 21-18 στα μισά του δεκαλέπτου, όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν διαφορά ασφαλείας. Και αυτό διότι ο Πήγασος United αντέδρασε. Στηριζόμενος και αυτός στην άμυνα του, ανέκοψε τον ρυθμό του αντιπάλου και με μπροστάρη τον Κατινάκη απάντησε με σερί 7-0, μπαίνοντας και πάλι σε θέση οδηγού (25-21) λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Οι Phoenix Bums αντέδρασαν με δύο καλές άμυνες του Παπαντωνίου, όμως δεν κατάφεραν να προσπεράσουν  και το τέλος του ημιχρόνου τους βρήκε σε απόσταση ενός καλαθιού (28-26).

Ο Πήγασος United μπήκε φουριόζος στην επανάληψη και προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό του. Με πίεση στη μπάλα, έβγαλε αιφνιδιασμούς που κατέληξαν σε καλάθια και προηγήθηκε με 35-28, μετά από ένα τρίλεπτο στην τρίτη περίοδο. Από την άλλη πλευρά, οι Phoenix Bums αιφνιδιάστηκαν, όμως δεν έμειναν με σταυρωμένα χέρια. ο Αξαμπανόπουλος βγήκε μπροστά και με διαδοχικά καλάθια κράτησε όρθια την ομάδα του (36-34). Ήταν, όμως, απελπιστικά μόνος στην επίθεση. Αντίθετα, ο Πήγασος είχε περισσότερες λύσεις και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +5 (43-38).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο. Διότι, μπορεί ο Πήγασος United να μπήκε και πάλι πιο δυναμικά και να ξέφυγε με διαφορά επτά πόντων (49-42), όμως δεν έδειχνε ότι μπορεί να καθαρίσει το ματς. Από την άλλη πλευρά, οι Phoenix Bums σκόραραν με το… σταγονόμετρο, όμως χάρη στην πιεστική τους άμυνα έβγαλαν εκτός ρυθμού τον αντίπαλο. Στην επίθεση βρήκε λύσεις και πάλι μέσα από τη ρακέτα και απάντησε με επιμέρους 9-2, ισοφαρίζοντας σε 51-51, τρία λεπτά πριν το φινάλε. Το φινάλε ήταν θρίλερ, με τις δύο ομάδες να δίνουν τρομερές μάχες και το σκορ στο 55-55. Στην τελευταία επίθεση ο Πήγασος είχε την ευκαιρία να “κλέψει” τη νίκη, όμως ο Πάντας αστόχησε και οι δύο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς.

Συνολικά ο Πήγασος United είχε 19/51 εντός πεδιάς, 6/16 τρίποντα και 11/15 ελεύθερες βολές, μάζεψε 36 ριμπάουντ (7-29), μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 21 λάθη. Από την άλλη, οι Phoenix Bums είχαν 22/65 εντός πεδιάς, 1/11 τρίποντα και 10/15 ελεύθερες βολές, μάζεψαν 34 ριμπάουντ (12-22), μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Πήγασος United (Ρόκκας): Νίκας, Ρουσσάκης, Καρατζής 5, Πάντας 4, Σταυρόπουλος 9, Κατινάκης 7, Λεγάκης 24 (7ρ.), Γιασαφάκης 4 (8ρ.), Ξυριδάκης, Βουρλιώτης 2.

Phoenix Bums(Κοβάτσος): Μοσκόφογλου 7, Καδάς 7, Παπαντωνίου 6, Καραγιάννης 4, Αξαμπανόπουλος 18 (15ρ.), Μπαλτζόγλου 4, Αβαρκιώτης, Κοβάτσος 3, Λάσπας 6.

Τι μας άρεσε: Πραγματική μάχη έγινε ανάμεσα στις δύο ομάδες, με ανατροπές στο σκορ, δυνατές μονομαχίες και… υποσχέσεις για ανάλογη ρεβάνς.