07/01/2024
Ano Liosia BC 21 19 14 12 - 66 -
Golden Boys 12 10 13 8 - 43 -

Ano Liosia να τα πιείς στο ποτήρι!

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψαν το ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Development League τα Ano Liosia, καθώς συνέτριψαν τους αγνώριστους Golden Boys με 66-43 και τους ανάγκασαν στη δεύτερη φετινή τους ήττα.

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι τα Ano Liosia, καθώς με 7 πόντους του Παπαδιά, 5 του Βαρβαρίδη, άλλους τόσους του Δήμα και 4 του Δεληγιώργη, έχτισαν διψήφια διαφορά 13 πόντων, 15-2, και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9, 21-12. Ο Ποντικός και ο Ανδρέας Χαχάμης με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 6 πόντους του Παπαδιά, 4 του Πετρόπουλου, 4 του Δεληγιώργη και τρίποντο του Βαρβαρίδη, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 18 πόντων, 40-22. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Golden Boys, παρά τους 6 πόντους που πέτυχε ο Βασίλης Χαχάμης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με το συγκρότημα του Ζαντιώτη να έχει τον πλήρη έλεγχο, να φτάνει μέχρι και στο +25, και τελικά με 6 πόντους του Δήμα και βοήθειες των Πετρόπουλου - Παπαδιά, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +19, 54-35. Ο Ποντικός με 7 πόντους ήταν αυτός που ξεχώρισε για τα "Χρύσα Αγόρια" στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 54-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό της Ζωφριάς και έτσι τα Ano Liosia έφτασαν εύκολα στη νίκη με 66-43, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Δήμα, Δεληγιώργη, Κολέγκα και Τσαπανίδη. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Δαπόλας και Ιορδανίδης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/18 βολές, 15/28 δίποντα και 9/26 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/11 βολές, 15/31 δίποντα και 3/30 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Betsson MVP για τα Ano Liosia ο Παπαδιάς με 17 πόντους (double-double), έχοντας 2/7 βολές, 3/5 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Golden Boys ο Δαπόλας με 7 πόντους, έχοντας 3/3 βολές και 2/2 δίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Ano Liosia (Ζαντιώτης): Τσαπανίδης 5, Βαρβαρίδης 11 (2), Κολέγκας 3, Παπαδιάς 17 (3), Πετρόπουλος 9 (1), Δεληγιώργης 10, Δήμας 14 (3), Παχούλης

Golden Boys (Χαχάμης Α.): Δαπόλας 7, Κατσούλης 2, Ποντικός 11 (1), Χαχάμης Α. 6 (1), Σκλαβενίτης 2, Ιορδανίδης 3 (1), Χαχάμης Β. 8, Μπάστας, Κούγιας 4

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό πρώτος μέρος των νικητών!