12/10/2021
Mpaloniakos 15 12 14 13 - 54 -
Anonymous BC 18 8 17 19 - 62 -

Anonymous την νίκη με Μπαλάσκαρο!

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα οι Anonymous , καθώς το βράδυ της Δευτέρας σε ένα πολύ όμορφο και ανοιχτό ματς, επικράτησαν με 54 – 62 του μαχητικού για 30 λεπτά Mpaloniakou.

Καταιγιστικός ήταν ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Αnonymous να έχουν σημείο αναφοράς τα τρίποντα(Τζουβάρας 2,Μπουτσικάκης 2) και τον Δρακόπουλο με 6 πόντους και τον Mpaloniako να μειώνει 15 – 18 με τους Μπαμπούση (4) και Λεβεντούρη(5) μπροστάρηδες και τρίποντα από Γούλα, Κατσώνη.

H δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Μπαλάσκα να βάζει το πρώτο καλάθι για τους φιλοξενούμενους, για να έρθει ο Λαδιάς με 6 συνεχόμενους να δώσει προβάδισμα στον Mpaloniako(21-20). Ο Mpaloniakos κρατούσε το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο με Γούλα, Μπαμπούση και Καρατσαρέα να σκοράρουν, αλλά οι Anonymous με 4 πόντους του Δρακόπουλου και τρίποντο του Μπουτσικάκη έφεραν το ματς στα ίσια(27-27).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ανέβασαν και πάλι ρυθμό με το προβάδισμα να εναλλάσσετε συνεχώς. Ο Mpaloniakos είχε καυτό τον Λαδιά με 10 πόντους , ενώ οι Anonymous είδαν τον πύργο τους Μπαλάσκα να παίρνει μπροστά με 6 και τον Μπουτσικάκη να κολλάει ακόμα δύο τρίποντα(41-44).

Οι Anonymous είχαν την τύχη να έχουν έναν απίστευτο Μπαλάσκα στην τέταρτη περίοδο και με 12 προσωπικούς του πόντους έστελνε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Ο Μπαλονιακός πάλευε να μείνει στην διεκδίκηση του ματς με Μπαμπούση, Λεβεντούρη, Κατσώνη και Καρατσαρέα, αλλά το τελικό 54 – 62 χάρισε στους Anonymous μια δίκαιη νίκη!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αχιλλέας Μπαλάσκας με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Λαδιάς με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Mpaloniakos είχε 16 / 40 δίποντα, 6 / 23 τρίποντα, 4 / 8 βολές, κατέβασε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη. Οι Anonymous είχαν 11 / 31 δίποντα, 11 / 41 τρίποντα, 7/ 13 βολές, κατέβασαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Mpaloniakos(Κατσώνης): Λεβεντούρης 8 (3ας.), Σιδέρης, Γούλας 7, Παναγιωτίδης, Μπαμπούσης 9, Κατσώνης 5, Λαδιάς 14(3ας,3κλ.), Χάρος 7, Παπαβασιλείου, Καρατσαρέας 4(6ρ,4ας.).

Anonymous (Φιλαρτζής): Γκούρλιας 1(7ρ.), Καστρινός 3 (3ας.), Μπουτσικάκης 15 (9ρ.), Φιλαρτζής(7ρ,5ας.), Τριανταφύλλου, Δρακόπουλος 14 (12ρ.), Μπαλάσκας 20 (13ρ.), Τζουβάρας 9.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια και το πάθος που έβγαζαν οι δύο ομάδες.