19/10/2023
SKG Sonics 12 14 17 20 - 63 -
Anatolians Jazz 30 25 11 15 - 81 -

Ανώτεροι και νικητές οι Anatolians Jazz!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν δύσκολο για τους SKG Sonics, καθώς οι Anatolians Jazz προηγήθηκαν με σκορ 12-30. Οι παίκτες των Anatolians Jazz επέδειξαν υψηλή αποτελεσματικότητα και ομαδικότητα στις επιθέσεις και αμυντική συνέπεια, κερδίζοντας τον έλεγχο του αγώνα , την ίδια που οι SKG Sonics έμειναν στους 11 πόντους με το τέλος του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Anatolians Jazz διατήρησαν την κυριαρχεία τους με το σκορ να φτάνει το 26-55. Οι SKG Sonics βρέθηκαν σε δύσκολη θέση και προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η πίεση από τους αντιπάλους τους ήταν ανυπέρβλητη. Οι Anatolians Jazz εξέλιξαν το προβάδισμά τους με εντυπωσιακές αποδόσεις από τους Παρισάκη, Οδοντίδη, Μπαντή και Βαφειάδη.

Στη τρίτη περίοδο οι Anatolians Jazz έδειξαν κάποια σημάδια χαλάρωσης και ταυτόχρονα έριξαν και τον ρυθμό του παιχνιδιού. Από την αντίπερα όχθη, οι SKG Sonics βρήκαν μερικούς πόντους μέσω των Τροφίδη και Ευσταθίου και ήταν αυτοί οι οποίοι κέρδισαν την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 17-11.

Στο ίδιο μοτίβο και η τέταρτη και τελευταία περίοδος του παιχνιδιού. Οι SKG Sonics προσπάθησαν να βγάλουν όμορφες συνεργασίες κέρδισαν και αυτή την περίοδο με επιμέρους σκορ 20-15 αλλά το εξαιρετικό ημίχρονο και η εξαιρετική διαχείριση του σκορ και του ρυθμού ήταν οι παράγοντες οι οποίοι οδήγησαν τους Anatolians Jazz στην νίκη.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Παρισάκης Νικόλαος ο οποίος πέτυχε Double Double με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Από την ομάδα των SKG Sonics ξεχώρισε ο Ευσταθίου Δημήτρης ο οποίος πέτυχε Double Double με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ.

SKG Sonics: Ευσταθίου 11(1), Καρκαλιάνης 11(2), Κεπαπτζόγλου 5(1), Κωνσταντινίδης 5, Παπαδόπουλος, Παπαντώνης 8, Τροφίδης 15(3), Χαρταμπίλας 8

Anatolians Jazz: Αλεξιάδης 3(1), Βαφειάδης 12(2), Εφραιμίδης 8, Μπαντής 17(1), Οδοντίδης 19, Παρισάκης 14, Χατζηεμμανουήλ 4, Χατζόπουλος 4