23/01/2020
Ball Don't Lie 16 14 12 10 - 52 -
Ice Cream Lovers 11 14 9 11 - 45 -

Another W for Ball Don't Lie

Στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής, το βράδυ της Πέμπτης η Ball dont Lie αναμετρήθηκε με τους Ice Cream Lovers. Το παιχνίδι ήταν σχετικά μονότονο με την ομάδα του Μπέλλα να έχει το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Έτσι, οι γηπεδούχοι με οδηγό τον Μπέρτσο πήραν ακόμα μία νίκη με σκορ 52-45, στο κυνήγι για τα playoff!

Με πολύ όρεξη για μπάσκετ ξεκίνησε η 1η περίοδος του αγώνα. Πιο αναλυτικά, η Ball dont Lie έβαλε 4 τρίποντα σε 10 λεπτά! 2 είχε ο Σπανόπουλος και από 1 οι Ορφανίδης και Μπέρτσος. 2 καλάθια είχε ο καλός σουτέρ Αραμπατζής και 1 τρίποντο ο 1 playmaker της ομάδας, Αθανασίου για το 16-11!

Ισορροπημένη ήταν η 2η περίοδος. Τον χαβά του συνέχισε ο πολύ ανεβασμένος Μπέρτσος (5 πόντοι) με Αθανασίου και Κρίμπα να έχουν από 2 καλάθια για τους περσινούς πρωταθλητές. Σε γενικές γραμμές οι ομάδες σε αυτό το δεκάλεπτο ήταν εύστοχες ενώ δεν έγιναν πολλά φάουλ καθώς οι άμυνες ήταν ως επί το πλείστο καθαρές.

Κακό επιθετικά ήταν το 3ο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι 2 ομάδες «βραχυκύκλωσαν» με άμεσο αποτέλεσμα να τα «σπάσουν». 4 συνεχόμενους πόντους είχε o captain της BdL Μπέλλας, ενώ τα 3 τρίποντα έφτασε ο Μπέρτσος, που αποτελούσε μια αξιόπιστη επιθετική λύση για την Ball. 2 καλάθια πέτυχε ο Μαραγκός που αμυντικά ήταν πυλώνας με τον Αγγελή να βάζει το πρώτο του τρίποντο στο παιχνίδι.

Οι παίχτες πέρασαν στο παρκέ για το 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, με τον πίνακα να δείχνει 42-34 υπέρ των γηπεδούχων. Η ομάδα του Μπέλλα προσπάθησε να διατηρήσει την διαφορά υπέρ της ώστε να πάρει μια πολύτιμη νίκη στο κυνήγι των playoff. Πράγματι, τα κατάφερε καθώς ο Ντουβίνιο ζεστάθηκε πολύ αργά (2 τριποντα) και δεν κατάφερε να οδηγήσει τους Lovers στην μεγάλη ανατροπή.

Mvp ήταν ο Παναγιώτης Μπέρτσος με 14 πόντους, 17 ριμπάουντ (0-17), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 40 αγωνιστικά λεπτά. Σούταρε 1/3 δίποντα (33,3%), 3/9 τρίποντα (33,3%) και 3/3 βολές (33,3%). Για τα «παγωτά» ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μαραγκός με 6 πόντους, 16 ριμπάουντ (5-11), 2 ασίστ. 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 20:55 λεπτά αγώνα. Σούταρε 3/10 δίποντα (30%).

Σαν σύνολο, η Ball dont Lie είχε 12/36 δίποντα (33,3%), 7/28 τρίποντα (25%), 7/11 βολές (63,6%), 47 ριμπάουντ (8-39), 8 ασίστ, 11 κλεψίματα και 16 λάθη. Οι Ice Cream Lovers είχαν 14/46 δίποντα (%30,4), 5/32 τρίποντα (15,6%), 2/10 βολές (20%), 53 ριμπάουντ (17-36), 8 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 12 λάθη.

Ball dont Lie (Κακαφώνης): Μπέλλας 13, Βαγενάς 6 (11 ριμπ), Μπέρτσος 14 (17 ριμπ), Σπανόπουλος 6, Κακαφώνης 2, Ορφανίδης 11 (9 ριμπ).

Ice Cream Lovers (Ντούβας): Αλεξανδράτος 10 (11 ριμπ), Βασιλείου 1, Μαυρογιαννάκης 2, Αθανασίου 3, Αγγελής 5, Στεφανάτος 1, Μαραγκός 6 (16 ριμπ), Κρίμπας 4, Αραμπατζής 7, Ντούβας 6.

Τι μας άρεσε: Η επίδοση της BdL που με μόλις 6 άτομα πήρε μία σημαντική νίκη!