24/11/2021
Ball Don't Lie - - - - - 46 -
Footballistas - - - - - 51 -

Another W for Footballistas!

Ακόμα μία νίκη κατάφεραν να πάρουν οι Footballistas στον αγώνα με την Ball don’t Lie. Μπορεί και οι 2 ομάδες να έπαιξαν με μόλις 6 παίχτες και με πολλές ελλείψεις, αλλά οι «ποδοσφαιριστές» κατάφεραν να ξεπεράσουν έστω και με δυσκολία το εμπόδιο της BdL. 46-51 ήταν το τελικό σκορ!

Φτωχό επιθετικά ήταν το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα (5-9). Μπορεί οι Footballistas να δημιούργησαν μια διαφορά 4 πόντων, αλλά όπως και η BdL, έτσι και αυτοί ήταν άστοχοι. Από 1 καλάθι είχαν Κακαφώνης και Σκαμαντζούρας για τους γηπεδούχους. 2 καλάθια πέτυχε ο Παναγόπουλος ενώ 3 πόντους είχε ο Λουμπαρδέας.

Το πόδι στο γκάζι πάτησαν οι γηπεδούχοι στην 2η περίοδο. Με μπροστάρη τον Κατσιαούνη (4 πόντοι, πολλά ριμπάουντ), η BdL εκμηδένισε την διαφορά κατά της και δημιούργησε μία υπέρ της (+4). Στην αντίπερα όχθη, εκτός ρυθμού ήταν οι Footballistas κάτι που μαρτυράει και το επιμέρους 13-5.

Ακριβώς το αντίθετο έγινε στο 3ο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν, άκουσαν τον coach τους και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ (10-21 σκορ δεκαλέπτου). 11 πόντους είχε ο Λουμπαρδέας που έκανε θραύση στο ζωγραφιστό και 6 πόντους πέτυχε ο Παναγόπουλος. Σε χαμηλές πτήσεις έμεινε η Ball don’t Lie που είδε μόνο Σκαμαντζούρα και Κατσιαούνη να προσφέρουν!

Oι Footballistas είχαν τον 1ο λόγο για την νίκη όντας μπροστά με 7 πόντους. Μπορεί η Ball don’t Lie να  προσπάθησε και να έφτασε κοντά στην ανατροπή, αλλά στο τέλος δεν είχε αντοχές και υπέκυψε στην πίεση των Footballistas. 46-51 ήταν το τελικό σκορ. 3 καλάθια έβαλε ο Μαθιουδάκης για τους γηπεδούχους, ενώ 6 πόντους είχε ο Λουμπαρδέας για τους «ποδοσφαιριστές»!

Mvp του αγώνα ήταν ο Νικόλας Λουμπαρδέας με 23 πόντους, 21 ριμπάουντ (10-11), 2 ασίστ και 1 λάθος σε 40 αγωνιστικά λεπτά. Για την BdL ξεχώρισε ο Σ. Κατσιαούνης με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ (3-9), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 28:31 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η Ball don’t Lie είχε 18/53 δίποντα (34%), 2/13 τρίποντα (15,4%), 4/11 βολές (36,4%), 45 ριμπάουντ (8-37), 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 8 λάθη. Οι Footballistas είχαν 13/37 δίποντα (35,1%), 6/37 τρίποντα (16,2%), 7/19 βολές (36,8%), 58 ριμπάουντ (21-38), 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 8 λάθη.

Ball don’t Lie(Μπέλλας): Κακαφώνης 2 (9 ριμπ), Μπέλλας 7 (7 ριμπ), Κατσιαούνης 10 (12 ριμπ), Γασπαράτος 7, Μαθιουδάκης 9, Σκαμαντζούρας 11.

Footballistas(Βουρνάς): Δημητρίου 1 (11 ριμπ), Μαρκόπουλος 6, Παναγόπουλος 11 (6 κλεψίματα), Βουρλούμης 9 (8 ριμπ), Λουμπαρδέας 23 (21 ριμπ), Σπαλιάρας 1 (8 ριμπ).

Key player:Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Ηλίας Παναγόπουλος που έβαλε 11 πόντους καθώς και μάζεψε 6 ριμπάουντ και έκλεψε και 6 φορές την μπάλα!

Τι μας άρεσε: Το 20-20 double-double του Λούμπα!