26/02/2020
Patras LakiStars - - - - - 48 -
Falcons - - - - - 36 -

Another W for LakiStars

To βράδυ της Τετάρτης, στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα στον Καστελόκαμπο, οι Patras Lakis Stars αναμετρήθηκαν με τους Touvlakers. Όπως είχαμε πει και στο pregame report, το ματς ήταν πολύ physical με πολλές επαφές και φάουλ. Εν τέλει, η ομάδα του coach A. πήρε την νίκη με σχετική ευκολία και σκορ 48-36 απέναντι στους ελλιπείς λόγω απουσιών Touvlakers!

Ήρεμα ξεκίνησε το παιχνίδι. Οι παίχτες ήταν σε γενικές γραμμές άστοχοι και άργησαν να «ζεσταθούν». 4 διαφορετικοί παίχτες σκόραραν για τους γηπεδούχους στο 1ο δεκάλεπτο, ενώ το τελικό 8-10 διαμορφώθηκε από τους 6 πόντους του στρατιώτη Δημητριάδη.

Από το -2, στο +2 πέρασαν οι Stars στην 2η περίοδο. Με ηγέτη τον Μαρκόπουλο, τα «αστέρια του Λάκη» άρχισαν να παίζουν πιο μεθοδικά. Από 1 καλάθι είχαν 3 παίχτες του Θεοδωρακόπουλου που είχε και χρέη coach.

Την διαφορά στους 8 πόντους έφτασαν οι Stars στο 3ο δεκάλεπτο. Με τον Μανέτα να θυμάται τα περσινά έχοντας 3 καλάθια και με τον Κολαίτη να «στάζει» 1 πίσω από τα 6.75, οι Stars έμοιαζαν ασταμάτητοι. Οι 3 πόντοι του Γλεντή δεν ήταν αρκετοί για τους πληγωμένους από ελλείψεις Touvlakers!

Το ματς καθάρισαν οι Stars στην 4η περίοδο. Με άμυνα για σεμινάρια, η παρέα του Αγγελόπουλου πήρε ακόμα μία νίκη στο κυνήγι για την 4αδα του πρωταθλήματος. Ο Δημητριάδης με 7 πόντους έδωσε το 110% αλλά δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει την ήττα με σκορ 48-36!

Mvp του ματς ήταν ο Γεράσιμος Κολαίτης με 6 πόντους, 6 ριμπάουντ (0-6), 5 ασίστ,2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 24 λεπτά. Σούταρε 0/1 δίποντα (0%) και 2/4 τρίποντα (50%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Απόστολος Γλεντής με 3 πόντους, 14 ριμπάουντ (8-6), 1 ασίστ κι 3 κλεψίματα σε 33:44 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 1/4 δίποντα (25%), 0 /1 τρίποντα (0%) και 1/2 βολές (50%).

Σαν σύνολο, οι Stars είχαν 19/51 δίποντα (37,2%), 2/19 τρίποντα (10,5%), 4/9 βολές (44,4%), 49 ριμπάουντ (15-34), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 15 λάθη. Οι Touvlakers είχαν 12/49 δίποντα (24,5%), 1/19 τρίποντα (5,3%), 9/19 βολές (47,4%), 45 ριμπάουντ (17-28), 8 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη.

Lakis Stars (Αγγελόπουλος Γ.): Σκίτσας 2 (8 ριμπ), Κόκκινος 2, Παπαφλωράτος 6, Μαρκόπουλος 10 (7 ριμπ), Αξιώτης 2, Σταματόπουλος 6, Τζελέπης 4, Κολαίτης 6, Μανέτας 6 (9 ριμπ), Αγγελόπουλος Κ. 4.

Touvlakers (Θεοδωρακόπουλος): Δημητριάδης 17, Ιωάννου 2, Γλεντής 3 (14 ριμπ), Πούλος 4 (7 ριμπ), Ζυγομαλάς 6 (9 ριμπ), Καιάφας 4, Θεοδωρακόπουλος.

Τι μας άρεσε: Η ετοιμότητα των παιχτών του coach A.!