37
Think Digital - - - - - 41 -
45ers - - - - - 37 -

Another W for TDG!

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Think Digital Group στην αναμέτρηση της ενάντια στους 45ers το βράδυ της Παρασκευής. Οι γηπεδούχοι αν και προηγούνταν σε όλο το παιχνίδι με μια διαφορά μεσαίου μεγέθους (6-10 πόντοι), έμειναν πίσω στο σκορ στο τελευταίο τρίλεπτο, αλλά με ηγέτη τον Καπερώνη πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. 41-37 ήταν το τελικό σκορ!

Μια διαφορά 3 πόντων δημιούργησε η TDG στο 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Σε αυτό πρωταγωνιστικό ρόλο έπαιξε ο Γεωργακόπουλος με 7 από τους συνολικά 9 πόντους της ομάδας του, ενώ 2 καλάθια είχε για τους 45ers ο Προβίδας (6 πόντους είχε όλη η ομάδα).

Το +8 έφτασαν οι γηπεδούχοι στην 2η περίοδο. Η παρέα του Καπερώνη ανέβασε ρυθμούς, πάτησε το πόδι στο γκάζι και επέβαλλε τον ρυθμό της. 10 πόντους είχε ο Γεωργακόπουλος που συνέχισε τον χαβά του. Στην αντίπερα όχθη, σειρά στο σκοράρισμα με 4 πόντους πήρε ο Κούλης με τον Σπανό να ακολουθεί με 1 τρίποντο. 17-12 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στην αντεπίθεση πέρασαν οι 45ers στο 3ο δεκάλεπτο. Η αρμάδα του Κόκκινου έπαιξε όμορφο μπάσκετ, έκλεισε τον Γεωργακόπουλο και μείωσε στο μισό καλάθι. Από 3 πόντους είχαν Μαυρογιάννης, Σπανός και Προβίδας. 1 τρίποντο έβαλε για την εκτός ρυθμού TDG ο Γεωργακόπουλος. 7-14 ήταν το σκορ της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο μίλησε η κλάση του αρχηγού. Μπορεί η TDG να έφτασε να χάνει με 3 πόντους, αλλά ο Καπερώνης με 5 πόντους και φαντεζί πάσες κατάφερε να γυρίσει τούμπα το σκορ και με τον τρόπο αυτό να χαρίσει το ροζ φύλλο στην ομάδα του. Από 1 καλάθι είχαν οι Σπανός και Μαυρογιάννης για τους 45ers. 41-37 ήταν το επιμέρους σκορ.

Mvp του αγώνα ήταν ο Νίκος Γεωργακόπουλος με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ (2-8), 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 40 αγωνιστικά λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Προβίδας με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ (1-6), 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η TDG είχε 17/59 σουτ (28,8%), 3/20 τρίποντα (15%), 4/14 βολές (28,6%), 38 ριμπάουντ (6-32), 10 ασίστ, 4 κλεψίματα και 5 λάθη. Οι 45ers είχαν 13/55 σουτ (23,6%0, 3/12 τρίποντα (25%), 8/17 βολές (47,1%), 46 ριμπάουντ (8-38), 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 8 λάθη.

Think Digital Group (Καπερώνης): Καπερώνης 8 (8 ριμπ, 9 ασίστ), Σταγκίδης 3 (7 ριμπ), Κανούτος 2, Γεωργακίλας 2, Καραμπάλης 2, Μαρίνης 2, Γεωργακόπουλος 22 (10 ριμπ).

45ers(Κόκκινος): Δράκου, Γκοτσόπουλος 4, Σπανός 10 (7 ριμπ), Κρίβας 2 (15 ριμπ), Κόκκινος 1, Προβίδας 11 (7 ριμπ), Μαυρογιάννης 5, Κούλης 4.

Τι μας άρεσε: Η μαεστρία του Καπερώνη που πλησίασε το triple-double για ακόμα μία φορά!