13/09/2021
Panzerakia 16 8 6 12 - 49 -
Τεμπελχανάδες 11 10 18 6 - 45 -

Άντεξαν και νίκησαν τα Panzerakia!

Σάββατο απόγευμα στο Basketaki Arena, τα Panzerakia είχαν το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, οι Τεμπελχανάδες του εξαιρετικού Θοδωρή Μακαρίτη πήγαν να κλέψουν το ματς, αλλά ομάδα του Χριστόπουλου άντεξε και πήρε το ροζ φύλλο με σκορ 49 – 45.
Τα Panzerakia μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 8 – 0 με 4 πόντους του Καλιακούδα και καλάθια από Δ. Πάγκαλο και Ε.Πάγκαλο. Στην συνέχεια οι Τεμπελχανάδες με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μακαρίτη με 11 πόντους αντέδρασαν , ενώ Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Καλιακούδα και 5 συνεχόμενους πόντους του Δ.Πάγκαλου διαμόρφωσαν το 16-11.
Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά δυνατά με τρίποντα από Καλιακούδα, Σύλια και καλάθια από Χαραλαμπάκη, Ε.Πάγκαλο.Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Μακαρίτη να πετυχαίνει ακόμα 6 πόντους και τον Κ. Καραγεώργο να βάζει ένα τρίποντο ενώ ο Καλιακούδας με δύο ακόμα τρίποντες βόμβες διαμόρφωσε το 31 – 21 σκορ ημιχρόνου.
Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στους Τεμπελχανάδες. Δέχτηκαν μόνο 6 πόντους από Σύλια, Χαραλαμπάκη και Καλιακούδα, ενώ στην επίθεση με έναν φανταστικό Θοδωρή Μακαρίτη να οδηγεί με 13 πόντους και τους Γ. Καραγεώργο, Φάκα να βάζουν το λιθαράκι τους πέρασαν μπροστά με 37 – 39.
Με τις δύο ομάδες να μένουν άποντες για 4 λεπτά ξεκίνησε το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο. Κ.Καραγεώργος με δίποντο, Μακαρίτης με τρίποντο για τους φιλοξενούμενους και Δ. Πάγκαλος για τους γηπεδούχους έκαναν το σκορ 39 – 44. Στην συνέχεια οι Τεμπελχανάδες κατάφεραν να βάλουν μόνο μία βολή με τον Μακαρίτη, και τα Panzerakia με τον Λευτέρη Πάγκαλο να πετυχαίνει 6 πόντους και τον Δημήτρη να βάζει ένα καλάθι πήραν το ροζ φύλλο με 49 – 45.
Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Δημήτρης Πάγκαλος με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θοδωρής Μακαρίτης με 31 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.
Τα Panzerakia είχαν 19 / 54 δίποντα, 6 / 28 τρίποντα, 5 / 12 βολές, κατέβασαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.
Οι Τεμπελχανάδες είχαν 17 / 32 δίποντα, 6/29 τρίποντα, 5 / 10 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.
Panzerakia (Χριστόπουλος): Σύλιας 5(3ας.), Έ.Πάγκαλος 9 (14ρ.), Σ.Φανουργιάκης( 8 ρ.), Δ. Πάγκαλος 14 (13ρ.), Η.Φανουργιάκης 2, Καλιακούδας 15(7ρ.), Χαραλαμπάκης 4(4κλ.).
Τεμπελχανάδες( Καραγεώργος): Φάκας 6(7ρ.)Κ. Καραγεώργος 3 (8ρ.), Ι. Καραγεώργος 5 (12ρ.), Λεπίτκας, Μακαρίτης 31 (7ρ.), Βαγγέλης.
Τι μας άρεσε: Το πολύ ενδιαφέρον φινάλε του αγώνα.