21/10/2020
Draft Fathers 18 19 17 9 - 63 -
Renegades BC 9 24 15 10 - 58 -

Άντεξαν με μια πεντάδα οι Draft Fathers!

Το βράδυ της Τρίτης 20, Οκτωβρίου στο Μενίδι, για τον δεύτερο όμιλο της Development, οι Draft Fathers παρότι είχαν την ατυχία να χάσουν τον Μάνο Σκληράκη στο ημίχρονο και να μείνουν με πέντε παίκτες, άντεξαν την πίεση των Renegades, επικράτησαν με 63 – 58 και πέτυχαν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους.

Τα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα κυλούσαν με τους γηπεδούχους να σκοράρουν με Βλαχοθανάση, Σκληράκη, Παρμακλή και τους Renegades να απαντούν με Β.Αληζιώτη, Γιαννάκη και Σαμπατακάκη (7 – 6). Στην συνέχεια οι Fathers ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με Πεπονή(6), Σκληράκη, Βλαχοθανάση να δίνουν λύσεις ξέφυγαν 18 – 9.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έβρισκαν σκορ με Κανέλλο(5), Βλαχοθανάση και Παρμακλή , αλλά οι Renegades με τον Σκαπετοράχη(11) να βλέπει το καλάθι σαν βαρέλι και τους Πιτούλη, Γιαννάκη και Κονδύλη να βοηθούν έφεραν το ματς στα ίσια (23 – 23.). Στην συνέχεια οι Fathers πέρασαν και πάλι μπροστά με Γιαννακό και Πεπονή να πετυχαίνουν από 5 πόντους, ενώ η ομάδα του Ευσταθίου με Γιαννάκη και νέο τρίποντο του Σκαπετοράχη μείωσαν σε 37 – 33 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε μια κακή εξέλιξη για την ομάδα των Draft Fathers καθώς ο Σκληράκης αποχώρησε λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων. Οι Renegades έδειχναν ικανοί να γυρίσουν το ματς με Σαμπατακάκη(4), Σκαπετοράχη και Γιαννάκη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, όμως οι Fathers αποφάσισαν να περάσουν την μπάλα στον Βλαχοθανάση(6) και παίρνοντας βοήθειες από Πεπονή(4) και Κανέλλο παρέμεναν μπροστά με 50 – 42. Νέα προσπάθεια των φιλοξενούμενων με Γιαννάκη και Πιτούλη και άμεση απάντηση από Γιαννακό και Κανέλλο( 54 – 48.).

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με δίποντο του Κανέλλου, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Πιτούλη(5) να παίρνει την μπακέτα στο σκοράρισμα και τους Σκαπετοράχη , Γιαννάκη να βοηθούν ισοφάρισαν 56 – 56. Στα τρία τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι Fathers αποδείχτηκαν πιο ψύχραιμοι και πιο εύστοχοι. Δέχτηκαν μόνο ένα καλάθι από τον Δ. Αληζιώτη και έτσι Γιαννακός , Πεπονής και Βλαχοθανάσης υπέγραψαν το τελικό 63 – 58.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Βλαχοθανάσης με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 κοψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τάσος Σκαπετοράχης με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Συνολικά οι Fathers είχαν 26/48 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 8/9 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη. Οι Renegades είχαν 22/48 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 7/19 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη.

Draft Fathers(Τσάκαλη): Παρμακλής 4(8ρ.), Γιαννακός 10(8ρ.), Σκληράκης 6, Βλαχοθανάσης 14 (11ρ.), Κανέλλος 12(7ρ.), Πεπονής 17.

The Renegades(Ευσταθίου): Πιτούλης 10(6ρ.), Γιαννάκης 14, Σαμπατακάκης 8 (7ρ.), Κωστάκης, Β.Αληζιώτης 2, Κονδύλης 2, Σκαπετοράχης 18, Δ.Αληζιώτης 4(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Το πάθος και η ενέργεια των μεγαλόπαιδων των Draft Fathers παρά το μηδαμινό ροτέισον .