15/05/2022
Frigo Driver 17 11 18 14 5 - -1
Reddicolo 15 17 9 19 5 20 -

Άντεξαν οι Frigo Driver!

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν οι Frigo Driver στον δεύτερο όμιλο της Summer D2-League, καθώς αν και κατέβηκαν με μια εξάδα, κέρδισαν μετά από δύο παρατάσεις το Red-Dicolo με 81-71 στο κλειστό του Κολωνού!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Frigo Driver στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Παπαδάκη, 4 του Κόκκαλη, 4 του Βαγγέλη Καλαϊτζάκη και τρίποντο του Γκότση, προηγήθηκαν με 11-1 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και 9 συνεχόμενους πόντους του Μαφίδη και τρίποντο του Ζαχαρόπουλου, πλησίασαν στο καλάθι, 17-15!

Στην δεύτερη περίοδο το Red-Dicolo συνέχισε την αντεπίθεσή του και με 7 πόντους του Ποντικού, 4 του Τούντα και 4 του Ζαχαροπούλου, προσπέρασε με 20-28 και πήγε τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 28-32. Τους γηπεδούχους κράτησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο ο Βαγγέλης Καλαϊτζάκης, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 11 πόντους της ομάδας του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Frigo Driver πήραν εκ νέου μπρος και με 11 ακόμη πόντους του Βαγγέλη Καλαϊτζάκη, 3 του Μαγουλά και τρίποντο του Παπαδάκη, προηγήθηκε με 46-39. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 46-41, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Ζαχαρόπουλος, ενώ νωρίτερα 4 πόντους πέτυχε ο Γεωργακόπουλος και 2 ο Θειακούλης. Σκορ τρίτης περιόδου 46-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη και τελικά το ματς οδηγήθηκε σε έξτρα πεντάλεπτο, 60-60. Για τους Frigo Driver 6 πόντους σημείωσε ο Βαγγέλης Καλαϊτζάκης και από 4 οι Μαγουλάς – Γκότσης, ενώ για τους Ρεντικολιώτες 7 πόντους είχε ο Τούντας και δύο τρίποντα ο Ποντικός.

Ούτε και στο έξτρα πεντάλεπτο μπόρεσαν οι δύο ομάδες να λύσουν τις διαφορές τους, αφού με 5 πόντους του Μαγουλά οι Frigo Driver προηγήθηκαν με 65-60 και με τρίποντο του Ζαχαρόπουλου και δίποντο του Ποντικού, το Red-Dicolo ισοφάρισε σε 65-65!

Στην δεύτερη παράταση οι Frigo Driver ήταν καλύτεροι και με δράστες στην επίθεση τους Βαγγέλη Καλαϊτζάκη (11π) και Παπαδάκη (3π), έφτασαν δίκαια στη νίκη με 81-71. Για την παρέα του Μακρή στην δεύτερη παράταση βρήκαν στόχο οι Γεωργακόπουλος και Νταλαμπίρας με 4 και 2 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 27/34 βολές, 18/46 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 23 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/13 βολές, 24/66 δίποντα και 6/33 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp των Frigo Driver ο Βαγγέλης Καλαϊτζάκης με 41 πόντους, έχοντας 23/28 βολές, 6/13 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 6 φορές και υπέπεσε σε 7 λάθη. Πολυτιμότερος για το Red-Dicolo ο Λεμπούσης με 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 λαθάκι.

Frigo Driver (Καλαϊτζάκης Δ.): Καλαϊτζάκης Β. 41 (2), Κόκκαλης 4, Γκότσης 7 (1), Μαγουλάς 14 (1), Παπαδάκης 14 (2)

Red-Dicolo (Μακρής): Θειακούλης 6, Μαφίδης 12 (1), Ζαχαρόπουλος 12 (2), Νταλαμπίρας 2, Λεμπούσης, Μακρής 1, Ποντικός 15 (3), Γεωργακόπουλος 12, Τούντας 11

Τι μας άρεσε: Το πείσμα και η μαχητικότητα των Frigo Driver!