25/01/2020
Υποβρύχιοι - - - - - 65 -
Δεν έχει - - - - - 61 -

Άντεξαν οι Υποβρύχιοι απέναντι στους εξαιρετικούς Δεν Έχει!

Σε έναν συναρπαστικό αγώνα που διεξήχθη στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής, είχαμε ντερμπάρα, με τελικούς νικητές τους Υποβρύχιους.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε δυνατά και για τις δύο ομάδες, με το Στράντζαλη από πλευράς γηπεδούχων να σημειώνει οκτώ πόντους με δύο τρίποντα. Από την αντίπερα όχθη, ο Νίκος Μυλωνάς πέτυχε ακριβώς τους ίδιους πόντους με δύο τρίποντα. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους Δεν Έχει να προηγούνται με 14-18.

Δεύτερο δεκάλεπτο και οι Υποβρύχιοι με πλουραλισμό στο σκοράρισμα κάλυψαν τη διαφορά. Οκτώ πόντοι του Καντζαρίδη, ένα τρίποντο του Λαμπρέλλη, δύο βολές του Οτάμπα και μια τριποντέλα του Σταυρίδη ήταν αρκετά για να δείξουν ότι δε θα εγκατέλειπαν εύκολα. Από την άλλη πλευρά, ο Μυλωνάς συνέχισε να πυροβολεί πετυχαίνοντας έξι πόντους, ο Λάμπρου τρεις και ο Σαλασάσογλου δύο. Ημίχρονο, και σκορ 30-29 υπέρ των γηπεδούχων.

Όλα έδειχναν πως η συνέχεια θα ήταν συναρπαστική, όπως ακριβώς και συνέβη. Στο τρίτο δεκάλεπτο, λίγο οι καλές άμυνες, λίγο η αστοχία ανάγκασαν τις δύο ομάδες να σκοράρουν λιγότερο μεν, να παίξουν εξ ίσου εξαιρετικό μπάσκετ δε. Κωδωνάς με ένα τρίποντο, Παλλάκης, Στράντζαλης και Οταμπασίδης από δύο πόντους. Ο Μυλωνάς συνέχισε να είναι ασταμάτητος από πλευράς φιλοξενούμενων, πέτυχε πέντε πόντους με ένα τρίποντο, δύο πόντους πέτυχε και ο Στέλιος Παπαδόπουλος. Λήξη δεκαλέπτου με 13-07 υπέρ των Υποβρυχίων.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν και το πιο θεαματικό, καθώς οι δύο ομάδες σημείωσαν από κοινού 47 πόντους. Ο Στράντζαλης πέτυχε εννιά πόντους με ένα τρίποντο, Κωδωνάς, Σταυρίδης, Λαμπρέλλης και Τζαμάλ άξιοι συμπαραστάτες του. Ο Μυλωνάς ακάθεκτος από την άλλη, πυροβολούσε ασταμάτητα σημειώνοντας πέντε!!!! τρίποντα. Το τέλος του αγώνα βρήκε τελικούς νικητές τους Υποβρύχιους με σκορ 65-61.

Υποβρύχιοι (Πεταβρατζής): Οταμπασίδης 6, Καντζαρίδης 8, Λαμπρέλλης 5(1), Τζαμαλής 1, Κωδωνάς 11(2), Παλλάκης 6, Στράντζαλης 22(3), Σταυρίδης 6(2).

Δεν Έχει (Καλπαξίδης): Καλπαξίδης 5(1), Κοντολέων 4(1), Οικονόμου Δ. 1, Αλβανός 1, Σαλασάσογλου 2, Παπαδόπουλος 2, Λάμπρου 9, Μυλωνάς 37(8).

Τί μας άρεσε: Ο εξαιρετικός Νίκος Μυλωνάς των Δεν Έχει, καθώς και ο τρελός ρυθμός του αγώνα.