25/05/2023
Beerokoillers 16 23 22 23 - 84 -
Harlems 28 18 19 22 - 87 -

Άντεξαν οι Harlems!

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι που τα είχε όλα, οι Harlems κατάφεραν να λυγίσουν δύσκολα τους μαχητικούς Beerokoillers με 84-87 και έκαναν το 4/4 στον τέταρτο όμιλο της Summer Master League!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Harlems, καθώς με τρία τρίποντα του Κάντζιου, 8 πόντους του Σιάμου και 7 του Κοψιδά, προηγήθηκαν με 16-28. Ο Αλεξόπουλος με 9 πόντους και ο Ράνιος με 5 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, αφού με 10 πόντους του Ράνιου, 7 του Καπελλέ και 4 του Παναγιωτάκη, οι Beerokoillers επέστρεψαν από το -12 και μείωσαν στον πόντο, 31-32! Αντέδρασαν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι και με τον Merkevicius να παίρνει μπρος και να σκοράρει 10 πόντους και τον Μότσιο να προσθέτει 4, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 39-46!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Ρουσιώτη δεν έχασε στιγμή το τιμόνι από τα χέρια του και κράτησε με νύχια και με δόντια το προβάδισμα με 61-65, χάρη σε 8 πόντους του Merkevicius και 6 του Κοψιδά. Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο η παρέα του Μανδηλαρά, με τον Αλεξόπουλο να σκοράρει 7 πόντους, τον Παναγιωτάκη 4 και τον Ράνιο 3. Σκορ τρίτης περιόδου 61-65!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Αμερικανοί μπορεί να είδαν τον αντίπαλο να προσπερνάει με 70-67, ωστόσο με μεγάλα σουτ των Μότσιου, Δαμίγου και Κάντζιου κατάφεραν να φτάσουν δύσκολα στο ροζ φύλλο αγώνα με 84-87. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Beerokoillers, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Αλεξόπουλου, Ράνιου και Κοσμαδάκη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 15/21 βολές, 24/51 δίποντα και 7/27 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 15/25 βολές, 27/49 δίποντα και 6/12 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 22 λάθη.

Πολυτιμότερος των Beerokoillers ο Αλεξόπουλος με 32 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 8/15 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 9 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Harlems ο Merkevicius με 18 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 8/11 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Αχίλε 4, Καπελλές 9, Αλεξόπουλος 32 (4), Κατσίκης 2, Κοσμαδάκης 7 (1), Λιάγκος, Μανδηλαράς, Ράνιος 21 (2), Παναγιωτάκης 7, Λιατόπουλος 2

Harlems (Ρουσιώτης): Merkevicius 18, Δαμίγος 14 (1), Κάντζιος 14 (4), Κοψιδάς 16 (1), Μωυσίδης 2, Μότσιος 11, Σιάμος 12, Τρυγωνόπουλος

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό των δύο ομάδων για 40 λεπτά!