22/10/2023
Gunners 17 8 16 21 - 62 -
Couvaliers 17 19 14 15 - 65 -

Άντεξαν στη ματσάρα οι Couvaliers!

Ένα τρομερό παιχνίδι εξελίχθηκε το βράδυ της Κυριακής 22 Οκτωβρίου ανάμεσα σε Gunners και Couvaliers. Οι Gunners έβγαλαν την αντίδραση τους στο τελευταίο δεκάλεπτο και «άγγιξαν» σχεδόν τη νίκη, όμως οι Couvaliers ήταν ψύχραιμοι στο φινάλε και έφτασαν στην επικράτηση με 62-65, παίρνοντας την 2η νίκη τους (2-1). Οι γηπεδούχοι από την άλλη παρότι έφτασαν πολύ κοντά, δε βρήκαν την πρώτη τους νίκη και έπεσαν στο 0-3.

Οι Gunners ξεκίνησαν το παιχνίδι με το προβάδισμα στα χέρια τους, με τους Couvaliers να ισοφαρίζουν στη συνέχεια σε 7-7. Ο Χριστοδούλου έκανε πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο για την ομάδα του, η οποία πέρασε μπροστά με 14-17. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν πολύ με Κογιώνη και Παπαδόπουλο, με τον πρώτο να είναι εκείνος που έφερε το ματς στα ίσα, με το 17-17 να είναι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι δύο ομάδες παρέμεναν κοντά στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου και γενικά το ματς ήταν αρκετά ανταγωνιστικό. Ο Παναγοδήμος με τρίποντη εκτέλεση έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 24-25 και σε εκείνο το σημείο άρχισε ένα μικρό σερί των Couvaliers, με Κούκη και Γονιδάκη, που τους έφερε στο 24-31. Οι φιλοξενούμενοι μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου ανέβασαν τη διαφορά στους 11 πόντους με το σκορ να πηγαίνει στο 25-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Couvaliers είδαν τον Χριστοδούλου να παραμένει ορεξάτος, αλλά και εύστοχος, κάτι που κράτησε τους φιλοξενούμενους στο +14 μέχρι τα μέσα της περιόδου (34-48). Επιθετικά οι Gunners βρήκαν λύσεις, αλλά αμυντικά δεν μπορούσαν να σταθούν τόσο καλά. Η διαφορά τελικά έπεσε σε μονοψήφιο και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 41-50.

Οι γηπεδούχοι, όμως, φαινόταν πως δεν είχαν πει την… τελευταία τους λέξη. Ο Παπαδόπουλος κέρδισε αρκετές από τις μάχες που έδωσε κάτω από την αντίπαλη ρακέτα και η ομάδα του πλησίασε στο 52-57. Ο ηγέτης των Couvaliers, ο Κούκης βρήκε κάποιες προσωπικές ενέργειες και το σκορ πήγε αργότερα στο 56-61 και τότε ξεκίνησε η αντεπίθεση των γηπεδούχων. Πρώτα ο Κογιώνης και έπειτα ο Πάνιας με δύο μεγάλα τρίποντα έδωσαν το προβάδισμα στους Gunners με 62-61, λίγο πριν το φινάλε του ματς. Σε αυτό το κρίσιμο σημείο, όμως, οι Couvaliers συνεργάστηκαν άψογα στην επίθεση και ο Γονιδάκης βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο για να γράψει το 62-63. Οι Gunners έκαναν λάθος στη συνέχεια και έτσι ο Χριστοδούλου με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το 62-65, το οποίο δεν άλλαξε ούτε έπειτα από την τελευταία άστοχη επίθεση των Gunners.

Betsson MVP του ματς αναδείχθηκε ο Άγγελος Κούκης με 20 πόντους, 9 ασίστ και 10 ριμπάουντ. Από τους Gunners ξεχώρισε ο Σωτήρης Κογιώνης με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Gunners είχαν 19/48 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 6/13 βολές, 36 ριμπάουντ, αλλά και 12 ασίστ, 10 κλεψίματα, 8 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Couvaliers μέτρησαν 19/39 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 3/4 βολές, 39 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Παράλληλα είχαν 5 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Gunners (Πάνιας): Καλογιαννίδης 2(4ρ.), Καραμπέτσος 2(2ρ.), Κογιώνης 19(11ρ.), Κωστακιώτης, Πάνιας 15(3ρ.), Παπαδόπουλος 16(14ρ.), Ραυτόπουλος 8(1ρ.)

Couvaliers (Αθανασόπουλος): Αθανασόπουλος, Βλαχούλης, Γονιδάκης 11(2ρ.), Καζάνης, Κούκης 20(10ρ.), Παναγοδήμος 3(3ρ.), Πολίτης 6(11ρ.), Σακελλαρίου 3, Τσιρδήμος, Χριστοδούλου 22(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του παιχνιδιού.