05/11/2022
Mandra Heat 5 9 13 14 - 41 -
Pink Flamingos 9 14 11 14 - 48 -

Άντεξαν στην πίεση τα Pink Flamingos!

Το βραδάκι του Σαββάτου 5 Νοεμβρίου στο Basketaki Arena, τα Pink Flamingos είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού από το πρώτο δεκάλεπτο και παρά την ασφυκτική πίεση που άσκησε η Mandra Heat στην τέταρτη περίοδο, έφτασαν σε μία δίκαιη νίκη με 41 – 48.

Τα Pink Flamingos , έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι με το δίδυμο Κορρέ με 5 και Λαμπρινό με 4 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση. Η αντίδραση της Μάνδρας μετά το πεντάλεπτο με τρίποντο του Ελευθεριάδη και καλάθι του Μπιτζιλέκη, έκανε το σκορ 5 – 9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν κατά ριπάς από την περιφέρεια με τρία συνεχόμενα τρίποντα του Ζαχαρόπουλου και ένα του Κορρέ, ξεφεύγοντας στο τέλος του ημιχρόνου με 14 – 23. Για την άστοχη και εκνευρισμένη Mandra, ξεχώρισε ο Δρίβας με τις μπούκες του με 4 πόντους, με τον Διολέτη να βάζει ένα τρίποντο και τον Μώλο να σκοράρει από κοντά.

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκε η Mandra στην τρίτη περίοδο και με ηγέτη στην επίθεση τον Τσιλιώνη με 7 πόντους και τον Μώλο να ακολουθεί με 5, μείωσε ακόμα και στον πόντο. Στην συνέχεια όμως τα Flamingos ανέκτησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και με τον Λαμπρινό να ξεκινάει την αντεπίθεση με 5 πόντους, τον Κορρέ να βάζει 4 και τον Ζαχαρόπουλο να προσφέρει 3 πόντους , ξέφυγαν και πάλι με 27 – 34.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μάνδρα μπήκε με σκοπό να εξαντλήσει τις πιθανότητες της για να πάρει το παιχνίδι και έβρισκε λύσεις κυρίως από μακριά με τον Τσιλιώνη να βάζει τρία μεγάλα τρίποντα και τον Μώλο να προσφέρει άλλο ένα, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Λαμπρινό να προσφέρει ηρεμία και ασίστ και τον Ζαχαρόπουλο να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 8 πόντους, έφτασαν σε μία δίκαιη νίκη με 41 – 48.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Φώτης Λαμπρινός με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευάγγελος Μώλος με 9 πόντους, 21 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η Mandra είχε 10/32 δίποντα, 7/43 τρίποντα, 0/6 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη.

Τα Flamingos είχαν 10/46 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 7/22 βολές, κατέβασαν 60 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Mandra Heat(Τσιλιώνης): Γιαννακής, Διολέτης 3, Δρίβας 6, Ελευθεριάδης 5(8ρ.), Μπιτζιλέκης 2 , Μώλος 9(21ρ.), Τσιάβος, Τσιλιώνης 16.

Pink Flamingos (Ζαχαρόπουλος): Γιωργακόπουλος, Ζαχαρόπουλος 19, Καραμήτσος, Κάτσουλας 2(15ρ.), Κορρές 17(14ρ.), Λαμπρινός 10(10ρ.), Μπουράνης, Τασσόπουλος.

Τι μας άρεσε: Οι συνεργασίες των νικητών και η προσπάθεια της Mandra για ανατροπή.