01/02/2023
Leathal Pistols 16 5 22 15 - 58 -
Retrolls 12 16 15 16 - 59 -

Άντεξαν την πίεση και πήραν την νίκη οι Retrolls!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Pistols και με τον γρήγορο ρυθμό τους κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Κουκουρέλη να είναι ασταμάτητος κοντά και μακριά από την ρακέτα. Οι Retrolls απάντησαν με τα καλάθια του Τρικαλιώτη και του Παπαδόπουλου μειώνοντας στο 16-12.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν το προβάδισμα. Πίεσαν την μπάλα δυσκολεύοντας τους αντιπάλους τους και στην επίθεση συμάδεψαν του Γραμματίκα στη ρακέτα και έτσι κατάφεραν να περάσουν μπροστά. Οι Pistols δεν μπόρεσαν να βρούν λύσεις στην πιεστική άμυνα των αντιπάλων τους και σε συνδιασμό με την αστοχία από την περιφέρεια βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 21-28.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν με τον Καραγκιαούρη και τον Παπαγεωγίου να βρισκουν ρυθμό στην επίθεση. Οι Retrolls  απάντησαν με τον Φωτακάκη να πετυχαίνει δύο μεγάλα τρίποντα, όμως πλήρωσαν την αδυναμία τους στην άμυνα και είδαν την διαφορά τους να χάνεται . Η λήξη της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 43-43.

Στη τέταρτη περίοδο το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να παλεύουν για να πάρουν την νίκη. Οι Pistols προσπάθησαν να πάρουν το προβάδισμα με τον Παπαγεωργίου, όμως οι Retrolls έβρισκαν λύσεις σε κάθε πόντο που δέχονταν με τον Δαμιανό Κωνσταντάρα και έτσι πήραν την νίκη με το τελικό 58-59.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Βασίλης Παπαδόπουλος με 15 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Χρήστος Κουκουρέλης με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Pistols: Παπαγεωργίου 9(1), Καραγκιαούρης 14, Πρωτογερόπουλος, Αλβανός 4, Κουκουρέλης 21(4), Αγτζίδης 4, Χατζημιαχαήλ 2, Αντωνίου 4.

Retrolls: Γραμματίακς 14, Γκόγκας 4, Τρικαλιώτης 6(1), Παπαδόπουλος 15(1), Φωτακάκης 8(2), Κωσταντάρας Ε. 1, Κωνσταντάρας Δ. 11.

Τι μας άρεσε: Η ανταγωνιστικότητα των δύο ομάδων κράτησε το ενδιαφέρον των θεατών.