23/06/2023
BEGOU.. LUCKY 14 3 12 15 - 44 -
Patras LakiStars 9 19 10 13 - 51 -

Άντεξαν στην πίεση και έφυγαν για τον τελικό οι Lakistars

Αποστολή εξετελέσθη για τους Lakistars, οι οποίοι πέτυχαν τον μεγάλο τους στόχο, να φτάσουν σε έναν τελικό, μετά την επικράτησή τους επί των μαχητικών Begoulucky (44-51). Το ματς είχε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, καθώς παρά τις μεγάλες διαφορές που πήραν οι Lakistars, oi συγκινητικοί Lakistars πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις, όμως το τελικό αποτέλεσμα δεν τους δικαίωσε και η πορεία τους τερματίστηκε.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Begoulucky μπήκαν με ενθουσιασμό και αιφνιδίασαν τους Lakistars, οι οποίοι ως συνήθως μπήκαν... υπνωτισμένοι σε ένα ακόμα παιχνίδι τους. Με τον Βαρή να αποτελεί σημείο αναφοράς μέσα στη ρακέτα και τον Γκοτσόπουλο να απειλεί από μακριά, οι Begoulucky ολοκλήρωσαν την Α' περίοδο στο +5 (14-9).

Τα δεδομένα άλλαξαν πλήρως στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Γιώργο Αγγελόπουλο να παίρνει... από το χέρι τους Lakistars και να τους ξεκλειδώνει επιθετικά. Οι «κυανόλευκοι» έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 3-19 και κατάφεραν να πάνε στην ανάπαυλα με διψήφιο προβάδισμα, μπαίνοντας σε θέση οδηγού στο ματς (17-28).

Στην επανάληψη, η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +15 για τους Lakistars (20-35), όμως οι Begoulucky δεν είχαν σκοπό να τα παρατήσουν και κατάφεραν να μειώσουν σε μονοψήφια τιμή στο φινάλε του δεκάλεπτου, έχοντας τον Βαρή σε μεγάλη μέρα, δίνοντας έτσι ένα νέο ενδιαφέρον στο ματς, εν όψει της τελευταίας περιόδου (29-38).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Βegoulucky κατέβαλαν πολύ μεγάλη προσπάθεια να γυρίσουν το ματς, όμως οι Lakistars είχαν καίριες απαντήσεις, κάθε φορά που ένιωθαν «καυτή»... την ανάσα των αντιπάλων τους. Εν τέλει, οι «κυανόλευκοι» κράτησαν το πλεονέκτημα και έφτασαν στο πολυπόθητο ροζ φύλλο (44-51).