03/11/2023
Peristeri Trelleborg 12 10 17 17 8 64 -
Retro Pacers 12 20 13 11 12 68 -

Άντεξαν στο έξτρα πεντάλεπτο οι Retro Pacers!

Το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης χρειάστηκαν οι Retro Pacers για να σπάσουν την αντίσταση της Peristeri Trelleborg επικρατώντας με 64-68. Οι φιλοξενούμενοι είδαν τους αντιπάλους τους να κάνουν ένα come back στο τέταρτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι τελικά πήγε στη παράταση και εκεί οι Retro Pacers έδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία ώστε να φτάσουν στην 4η νίκη τους (4-1). Η Peristeri Trelleborg το πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά στο φινάλε έφυγε με «άδεια χέρια» και έτσι το ρεκόρ της πήγε στο 1-4.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν σαφώς καλύτερα στο παιχνίδι, με τους Δρακόπουλο και Βαγενά να κάνουν πολύ καλή δουλειά στο κομμάτι της επίθεσης και το σκορ να φτάνει στο 12-4. Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν λίγο χρόνο για να μπουν στο κλίμα και ανέβασαν «στροφές» σιγά-σιγά. Μπουρμπόν, Κουφόπουλος και Βαμβακάρης έδωσαν πόντους και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 12-12.

Ο Καζαφέρης άρχισε να κάνει αισθητή την παρουσία του στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ οι Retro Pacers έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο για πρώτη φορά στο ματς, όταν ο Ιωαννίδης με τρίποντη εκτέλεση έκανε το 18-28. Οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να βρίσκουν λύσεις πίσω από τα 6,75 και έτσι αυτή η απόσταση έμεινε μέχρι το τέλος της δεύτερης περιόδου, όταν ο φωτεινός πίνακας έγραφε 22-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Δρακόπουλος πήρε απόφαση πως έπρεπε να βγει μπροστά για την ομάδα του και το έκανε με επιτυχία. Η Peristeri Trelleborg μείωσε σε 36-40, ενώ ο Τύρος λίγο αργότερα «απάντησε» στο τρίποντο του Καζαφέρη για το 39-43. Η απόσταση ανέβηκε στους 6 πόντους, καθώς ο Κουφόπουλος με δικό του καλάθι έγραψε το 39-45, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να μείνουν κοντά στο σκορ και στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Ο Τσίντζας πήγε το ματς στο δίποντο (49-51), αλλά Καζαφέρης και Ιωαννίδης απομάκρυναν για λίγο την ομάδα τους στο 49-54. Η Trelleborg δεν είχε πει ακόμα τη τελευταία της λέξη όμως και στη συνέχεια Δαλέζος και Βαγενάς έφεραν «τούμπα» το σκορ (56-54). Οι Retro Pacers κινδύνευαν πλέον να χάσουν το παιχνίδι, αλλά ο Κουφόπουλος με… σωτήριο δίποντο διαμόρφωσε το 56-56, που έμεινε ως το τέλος της τέταρτης περιόδου.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση εκεί που πλέον θα φαινόταν ποιος έχει τα ψυχικά αποθέματα για να επικρατήσει. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με τον Μπουρμπόν (56-57) και έκτοτε δεν το έχασαν ξανά. Παράλληλα η Peristeri Trelleborg δεν έπαιρνε πολλά πράγματα από τις επιθέσεις της και κάπως έτσι τελικά οι Retro Pacers έφτασαν στη νίκη με το τελικό 64-68.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Μπουρμπόν με 17 πόντους, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 18 ριμπάουντ. Από την Peristeri Trelleborg ξεχώρισε ο Ιωάννης Τύρος με 18 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Η Peristeri Trelleborg μέτρησε 20/54 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 9/21 βολές, 50 ριμπάουντ, όπως και 16 ασίστ, 12 κλεψίματα και 17 λάθη. Οι Retro Pacers είχαν 16/32 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 15/30 βολές, 33 ριμπάουντ, αλλά και 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη και 4 μπλοκ.

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας): Βαγενάς 11(5ρ.), Δαλέζος 5(11ρ.), Δρακόπουλος 17(3ρ.), Λεβεντούρης 2(8ρ.), Μηλιώνης 9(6ρ.), Τσίντζας 2(2ρ.), Τύρος 18(15ρ.)

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Βαμβακάρης 4(7ρ.), Ιωαννίδης 7(5ρ.), Καζαφέρης 22, Κεστεκίδης 1(2ρ.), Κουφόπουλος 17(1ρ.), Μπουρμπόν 17(18ρ.)

Τι μας άρεσε: Οι δραματικές στιγμές στο φινάλε του τέταρτου δεκαλέπτου.