28/09/2023
Proboraptors 16 11 18 11 11 67 -
Undrafted 4 15 19 18 9 65 -

Άντεξαν δύο παρατάσεις οι Proboraptors!

Μετά από δύο παρατάσεις και ένα πραγματικό ντέρμπι, οι Proboraptors κέρδισαν τους Undrafted με 67-65 και έκαναν το 2/2 στον δεύτερο όμιλο της D2-League!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Proboraptors, καθώς με προσωπικό show του Αβούρη με 11 πόντους και τρίποντο του Λουμάκου, προηγήθηκαν με 16-2. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 16-4, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Μπάμπης Κόντος, ενώ το 2 πόντους νωρίτερα είχε ο Τσιάνος.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο, με τον Μουσούντα να παίρνει την σκυτάλη στην επίθεση και με 11 δικούς του πόντους, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 27-19! Τους Undrafted κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Χρυσικού και οι 4 του Θεοδωρόπουλου.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 9 πόντους του Κουνενιδάκη και 5 του Αβούρη, η παρέα του Βαλέντζη διατήρησε το τιμόνι στα χέρια της με 45-38. Ο Χρυσικός και ο Κουλούρης με 6 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ από ένα τρίποντο είχαν οι Θεοδωρόπουλος και Πανταζής. Σκορ τρίτης περιόδου 45-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Undrafted συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με 9 πόντους του Χρυσικού, 4 του Φιλίππου Κόντου και 3 του Τσιάνου, έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, 56-56. Για τους πράσινους στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα ξεχώρισαν οι Βαλέντζης και Μουσούντας με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Ούτε και στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο μπόρεσαν οι δύο ομάδες να λύσουν τις διαφορές τους, αφού το 56-56 έγινε 62-62 και έτσι το ντέρμπι πήγε σε δεύτερη παράταση. Για τους Proboraptors από 2 πόντους είχαν οι Αβούρης, Λουμάκος και Μουσούντας, ενώ για τους φιλοξενούμενους από 2 πόντους έβαλαν οι Φίλιππος Κόντος, Πανταζής και Τσιάνος.

Στην δεύτερη παράταση οι δύο ομάδες δεν πήραν σωστές επιλογές, ωστόσο οι βολές των Λουμάκου, Μουσούντα και Κουνενιδάκη χάρισαν τη νίκη στους Proboraptors με 67-65, ενώ το μοναδικό καλάθι των Undrafted σημείωσε ο Φίλιππος Κόντος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/28 βολές, 24/65 δίποντα και 2/13 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/23 βολές, 16/49 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp των Proboraptors ο Μουσούντας με 21 πόντους, έχοντας 5/8 βολές, 8/20 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 5 λάθη. Πολυτιμότερος των Undrafted ο Χρυσικός με 21 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 4/11 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Proboraptors (Βαλέντζης): Κουνενιδάκης 12 (1), Βαλέντζης 4, Λουμάκος 8 (1), Τραϊφόρος 2, Κατσιμίχας, Αβούρης 20, Μουσούντας 21, Λαμπρινός

Undrafted (Κόντος Φ.): Παναγόπουλος, Χρυσικός 21 (3), Πανταζής 7 (1), Κόντος Φ. 8, Τσιάνος 10, Θεοδωρόπουλος 7 (1), Παπαγεωργίου 4, Κόντος Μ. 2, Κουλούρης 6

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!