06/04/2024
Los Lampriniers 15 20 11 8 - 54 -
Ανακασιακός 11 6 10 15 - 42 -

Άντεξε και...ανεβηκε ο Ανακασιακός!

Ο Γρυλλης κάτω από τα δύο καλάθια ξεκίνησε πολύ καλά, με την παρουσία του να είναι θετική τόσο στον αμυντικό, όσο και στον επιθετικό τομέα. Πλάι του ο Αμτωνακόπουλος ο Παναγιώτης ο οποίος ήταν συνδεδεμένος με το αντίπαλο καλάθι και υπεύθυνος για το 15-11 που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Μακρή να απαντά και να προσπαθεί να... ξυπνήσει την παρέα του. Οι δύο Αντωνακόπουλοι ήταν σε ημιάγρια κατάσταση και το... βιολί του συνεχίστηκε και μέχρι το τέλους του ημιχρόνου! Αν κάποιος είχε ένα... κλικ παραπάνω πάθος και βγήκε μπροστά για τους φιλοξενούμενους αυτός ήταν ο Σιαπατόρης, ο οποίος με ντραιβ και άκρως επιθετική διάθεση έβαλε το λιθαράκι του ώστε η διαφορά να μην ξεπεράσει τους 20, αλλά να κλείσει στο 35-17 για ημίχρονο.

Ο Σμάγκιν ήρθε έστω και καθυστερημένα στον αγώνα, παρασύροντας τους συμπαίκτες του. Ο Αλεξίου συνεργάστηκε μαζί του, οι γηπεδούχοι κάπως... κόλλησαν και η ποιότητά του πρώτου πήγε να ανατρέψει κάπως τα δεδομένα, όχι όμως τόσο όσο περίμεναν οι φιλοξενούμενοι, καθώς οι "Los" έβρισκαν τους τρόπους να μένουν κοντά στους 22 που ήταν και το όριο που έπρεπε να πιάσουν, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 46-27. Στο τέλος επήλθε κούραση, αστοχία και αρκετά λάθη για τους γηπεδούχους, με τον Ανακασιακό να είναι καλύτερος στην τελευταία περίοδο, να μειώνει και να χάνει εν τέλει με 54-42, σκορ το οποίο του έδωσε την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες της Development 2, αλλά ταυτόχρονα και το εισητήριο ανόδου για τη Development!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Αντωνόπουλος με 31 πόντους, 8 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Θανάσης Ζαφειρόπουλος με 2 πόντους, 9 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα.

Los Lampriniers (Γρύλλης): Αντωνόπουλος Θ. 10, Αντωνόπουλος Π. 31, Βαμβακάς, Βασιλάκης 3, Γκόλιας 2, Γρύλλης 5, Θωμόπουλος, Κονδύλης 3.

Ανακασιακός (Ζαφειρόπουλος): Αλεξίου 2, Ζαφειρόπουλος 2, Ζουγανέλης 7, Καμζέλας 2, Κοτοπούλης, Μακρής 6, Σιαπατόρης 14, Σμάγκιν 9.

Τί μας άρεσε: Η μεγάλη προσπάθεια ανατροπής των "Los"!