24/11/2019
G-vana 19 17 8 17 - 61 -
Iron Maidan 14 15 14 14 - 57 -

Άντεξε και… κέρδισε επιτέλους η G-Vana!

Την πρώτη της νίκη στον τρίτο όμιλο της Development League πήρε χθες το απόγευμα στον Κολωνό η G-Vana, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική επικράτησε δύσκολα των Iron Maidan με 61-57, με τον Καλαϊτζόγλου να πετυχαίνει σχεδόν τους μισούς πόντους της ομάδας του!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την G-Vana να προηγείται με 19-14, χάρη σε 7 πόντους του Καλαϊτζόγλου, δύο τρίποντα του Τζανάκη και 4 πόντους του Τεντόμα. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά οι 6 πόντοι του Παληγιάννη, ένα τρίποντο ένα ο Δέλλιος και 3 πόντους ο Μίμης Μακρής.

Ίδια η εικόνα της αναμέτρησης και στην δεύτερη περίοδο, με το συγκρότημα του Τριανταφύλλου να χτίζει διψήφια διαφορά 11 πόντων, 36-25, με τον Καλαϊτζόγλου να πετυχαίνει ακόμη 7 πόντους, 5 είχε ο Τζανάκης και ένα τριποντάκι ο Λιαδής. Το μόνο που κατάφεραν οι Iron Maidan ήταν να μειώσουν στους 7, 36-29, με τον Κόντη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους, παίρνοντας βοήθειες από τους Μπόλτση (4π) και Άρη Μακρή (3π).

Με 4 πόντους του Καλαϊτζόγλου και δίποντα των Λιάνα – Τζανάκη, οι Τζαμαϊκανοι έφτασαν για πρώτη φορά στο +14, 43-29! Το γεγονός αυτό ξύπνησε τους παίχτες του Μαρινάκη και με τους Παληγιάννη – Κίσσα να πετούν φωτιές με 6 πόντους έκαστος, πλησίασαν στον πόντο, 44-43, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο “μίλησαν” οι άμυνες των δύο ομάδων, με την G-Vana να φτάνει στην πρώτη της νίκη δύσκολα με 61-57 , έπειτα από 10 πόντους του  Καλαϊτζόγλου, 3 του Τζανάκη και βολές του Τεντόμα. Για τους “Μαϊντανούς” ο Μίμης Μακρής πήρε μπρος στα τελευταία λεπτά, ωστόσο οι 7 πόντοι που πέτυχε, όπως και οι 5 του Δέλλιου δεν ήταν αρκετοί για την ανατροπή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 19/27 βολές, 15/43 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Πήραν 29 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/20 βολές, 13/41 δίποντα και 6/15 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 25 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Mvp για την G-Vana ο Καλαϊτζόγλου με 28 πόντους, έχοντας 13/18 βολές, 6/12 δίποντα και 1/10 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 6 λάθη. Πολυτιμότερος των Iron Maidan ο Δέλλιος με 10 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη.

G-Vana (Τριανταφύλλου): Τσατσαλής, Τεντόμας 6, Λέκκος, Λιαδής 5 (1), Καλαϊτζόγλου 28 (1), Ψωμιάδης 2, Λιάνας 4, Τζανάκης 16 (2)

Iron Maidan (Μαρινάκης): Παληγιάννης 14, Μακρής Μ.  10 (1), Ζηρίνης 2, Μακρής Α. 3 (1), Μπόλτσης 4, Κίσσας 6 (2), Κόντης 6, Φωτεινάκης 2, Ζαχαρόπουλος, Δέλλιος 10 (2)

Τι μας άρεσε: Η αντοχή της G-Vana στην πίεση των Iron Maidan στο δεύτερο ημίχρονο!