08/11/2019
Aguanile 16 12 12 16 7 77 -
Office Ηρακλείου 17 8 13 18 7 72 -

Άντεξε λίγο παραπάνω η «Agua»!

Με τον Σιαμπλή να μαζεύει… όλα τα ριμπάουντ και τους Καλαφάτη, Συκαρά να την ξελασπώνουν όταν οι αντίπαλοι κουράστηκαν, η Aguanile πήρε την πρώτη της νίκη στον δεύτερο όμιλο της Master League (1-1), λυγίζοντας στη δεύτερη παράταση τον Office Ηρακλείου, που τα… έφτυσε στο φινάλε και ξεκίνησε στη νέα κατηγορία του με ήττα, αλλά σαν «νίκη»!

Το πρώτο εξάλεπτο ήταν το μόνο διάστημα που οι δύο ομάδες έκαναν από ένα σερί, με τους Ηρακλειώτες να ξεκινούν με 0-6 από σουτ των Τσιολάκη, Μαστρογιάννη και τους «μπορντό» να απαντούν με 10-0 από τους Καλαμάκη, Σιαμπλή, Γιαγληκάκη, Συκαρά, ενώ από εκεί και μετά το σκορ ήταν συνεχώς ισορροπημένο, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-17.

Σιαμπλής, Συκαράς και Σιμιτσόπουλος έβαλαν μπροστά την «Άγκουα» στη δεύτερη περίοδο και με τη βοήθεια του «Kalted» κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (28-25), έχοντας από την άλλη τους Τζίκα, Τσιολάκη να σκοράρουν εναλλάξ για τους «μπλε».

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Καλαφάτης και «Σία» πήραν πάνω τους τις περισσότερες φάσεις για τους Λατίνους και έστω και δύσκολα διατήρησαν τη θέση οδηγού που είχαν μέχρι το 30ο λεπτό (40-38), με τους Ηρακλειώτες να βρίσκουν στόχο με Δημήτρη Λαμπρόπουλο, Στεργιώτη, Τζίκα και τον Τσιολάκη, που για ακόμα μια φορά «έσπασε» τα κοντέρ (24 π. / 12 reb).

Δύο τρίποντα από Καλαφάτη και Γιαγληκάκη, τέσσερα λεπτά πριν τελειώσει το ματς, φάνηκε ότι μπορεί να δώσουν στην Aguanile τη νίκη (54-49), όμως ο Office βρήκε πάλι απαντήσεις και οι Τσιολάκης, Μαστρογιάννης αρχικά μείωσαν στους τρεις (56-53 στο 39’), με τον Γιάννη Λαμπρόπουλο να ρίχνει «βόμβα» στα 14’’ πριν το τέλος και να ισοφαρίζει (56-56), με τις ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση.

Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο πήραν πάλι «ανάσα» οι «μπορντό», με τους Καλαφάτη, Σιαμπλή, Σιμιτσόπουλο να τους πηγαίνουν στο +6 (61-56 στο 43’), αλλά οι Γεωργόπουλος, Τσιολάκης ισοφάρισαν άλλη μια φορά για τους Ηρακλειώτες, με το 63-63 να τους δίνει άλλη μια ευκαιρία για ανατροπή στη δεύτερη παράταση.

Εκεί, έγινε μεν η ανατροπή με τους Τζίκα, Μαστρογιάννη, Στεργιώτη (66-68 στο 47’), αλλά στο τελευταίο δίλεπτο οι αντοχές… χάθηκαν και οι Λατίνοι εκμεταλλεύτηκαν τα νιάτα τους, με τους Συκαρά, Γκέγκιο και Γιαγληκάκη να διαμορφώνουν το τελικό 77-72 και να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Κωνσταντίνος Σιαμπλής με 16 πόντους, 28 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ενώ από τους Ηρακλειώτες ξεχώρισε ο Τζον Τσιολάκης με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Συνολικά οι «μπορντό» είχαν 26/60 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 13/22 βολές, 52 ριμπάουντ (16-36), 20 ασίστ, 14 κλεψίματα, 22 λάθη και 1 μπλοκ, με τους «μπλε» να τελειώνουν το ματς με 24/53 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 15/33 βολές, 44 ριμπάουντ (12-32), 14 ασίστ, 11 κλεψίματα και 17 λάθη.

Aguanile (Γιαγληκάκης): Καλαφάτης 23, Σιαμπλής 16, Συκαράς 14, Σιμιτσόπουλος 8, Γιαγληκάκης 7 (6 ασίστ), Καλαμάκης 7, Γκέγκιος 2, Μπεζάτης  (αποχώρησε τραυματίας)

Office Ηρακλείου (Δ. Λαμπρόπουλος): Τσιολάκης 24, Τζίκας 14, Μαστρογιάννης 10, Στεργιώτης 10, Γ. Λαμπρόπουλος 7, Δ. Λαμπρόπουλος 5, Γεωργόπουλος 2

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το πείσμα των «μπλε» που ισοφάρισαν δύο φορές, σε κανονική διάρκεια και πρώτη παράταση, αλλά και ο «αέρας» των Λατίνων που δεν ήθελαν να χάσουν και τελικά το κατάφεραν.