22/05/2022
Mpaloniakos 21 14 20 17 - 72 -
Aballiers 15 16 18 20 - 69 -

Άντεξε μέχρι τέλους ο Μπαλονιακός!

Ένα ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης στους 8 των playoff ανόδου απέκτησε ο Μπαλονιακός, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς απέναντι στους Aballiers, κέρδισε με 72-69 και έτσι οι δύο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς!

Με τους Μπαμπούση και Γούλα να σκοράρουν από 7 πόντους ο καθένας και τον Λαδιά να προσθέτει 6, ο Μπαλονιακός έχτισε διψήφια διαφορά 11 πόντων, 18-7, 2:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασε στο φινάλε του δεκαλέπτου η ομάδα του Μανώλη και με 8 πόντους του Γραμματικού και 5 του Κρητικού, μείωσε στους 6, 21-15!

Στην δεύτερη περίοδο οι Aballiers συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με 8 νέους πόντους του Γραμματικού και 4 του Κρητικού, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 31-31. Τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 35-31, με τον Λαδιά να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 9 πόντους, φτάνοντας τους 15!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του ασταμάτητου Λαδιά, 5 του Καρατσαρέα, 4 του Μπαμπούση και τρίποντο του Δημητροπούλου, ο Μπαλονιακός συνέχιζε να οδηγεί το ματς, όντας στο +6, 55-49. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο οι μπλε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Σωτήρη Θάνο και Γραμματικό να πετυχαίνουν από 5 πόντους ο καθένας και τον Κρητικό να συνδράμει 4. Σκορ τρίτης περιόδου 55-49!

Μάχη μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς τελικά στον Κολωνό, με τους γκρι να επικρατούν με 72-69, έπειτα από 9 πόντους του Μπαμπούση. Τους Aballiers κράτησε ουσιαστικά ζωντανούς εν όψει επαναληπτικό το δίδυμο Γραμματικού- Βερνίκου με 9 και 5 πόντους, αντίστοιχα, ενώ από ένα τρίποντο είχαν οι Κρητικός και Σωτήρης Θάνος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/20 βολές, 24/50 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 8 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/29 βολές, 16/46 δίποντα και 7/22 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp του Μπαλονιακού ο Μπαμπούσης με 21 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές και 9/18 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Aballiers ο Γραμματικός με 29 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 βολές, 8/16 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Μπαλονιακός (Κατσώνης): Λεβεντούρης 2, Γούλας 10, Μπαμπούσης 21, Λαδιάς 23 (3), Καρατσαρέας 7, Δημητρόπουλος 7 (1), Παπαβασιλείου 2

Aballiers (Μανώλης): Κρητικός 16 (1), Παγάνος 2, Γραμματικός 29 (3), Βερνίκος 7, Μανώλης 2, Θάνος Σ. 13 (3), Θάνος Ν., Μανώλης

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!