19/11/2023
Green Rose BC 16 21 14 15 - 66 -
Athens Touvlakers 6 20 8 24 - 58 -

Άντεξε στη πίεση και δικαιώθηκε το Green Rose!

Με όπλο την άμυνα και το transition παιχνίδι, το Green Rose επικράτησε με 66-58 των πέντε, αλλά μαχητικών Athens Touvlakers και πάει με καλή ψυχολογία στο μεγάλο παιχνίδι με τους πρωτοπόρους του δεύτερου ομίλου της Development, τους Σκακιστές!

Άποντοι παρέμειναν για τα πρώτα πέντε λεπτά οι Touvlakers, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Δημητρόπουλος (3π) και Πάσχος (7π) από το Green Rose, το οποίο απέκτησε γρήγορα διψήφια διαφορά, 14-2, μετά το πέρας των πρώτων επτά λεπτών. Ο Μαρίνος ξεκόλλησε τους μπλε με ένα τρίποντο, για να τον ακολουθήσει ο Αγκουριδάκης με ένα buzzer beater σουτ από τα 6,75, διαμορφώνοντας το τελικό 16-6 για το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Κόσσυφας ξεκίνησε καλά το δεύτερο δεκάλεπτο και με πέντε δικούς του πόντους, οδήγησε την επίθεση των πρασίνων. Οι δύο ομάδες βρήκαν το χέρι τους από τα 6,75 στο πρόσωπο του Τριαντάφυλλόπουλου (9π) από τους γηπεδούχους και του Μαρίνου (9π) από τους φιλοξενούμενους αντίστοιχα, με τους τελευταίους ωστόσο να τελειώνουν το ημίχρονο όντας πίσω στο σκορ, 37-26, παρά την προσπάθεια του Κοσκέρα (6π).

Οι Touvlakers συνέχισαν να σκοράρουν δια χειρός Κοσκέρα (5π), αλλά εμφάνισαν τα πρώτα σημάδια κούρασης επιστρέφοντας από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, δεχόμενοι πόντους στον αιφνιδιασμό από τον Κουλαρμάνη και ένα τριποντάκι από τον Πάσχο και τον Νικολακόπουλο. Το Green Rose ήλεγξε πλήρως τον ρυθμό και με δύο ακόμα πόντους του Βαχαβιώλου, διεύρυνε την ήδη υπάρχουσα διαφορά, 51-34.

Βροχή από τρίποντα είχε το μενού στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Τραγουστή (3π) και τους Σαλάτα (13π) και Μαρίνο (3π) να βρίσκουν στόχο από μακριά. Το ματς απέκτησε ξαφνικά ενδιαφέρον μετά τα απανωτά τρίποντα των μπλε, άλλα οι πράσινοι παρέμειναν ψύχραιμοι και με τέσσερις πόντους του Κουλαρμάνη και του Νικολακόπουλου έφτασαν στο 6-3 επικρατώντας με 66-58.

Bettson MVP για την αρμάδα του Ροζάκη αναδείχτηκε ο Βασίλης Τριτάκης ο οποίος πέτυχε 7 πόντους, κατέβασε 10 ριμπαουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 5 κλεψίματα, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχαήλ Κοσκέρας με 17 πόντους, 4 ασιστ και 14 ριμπάουντ.

Green Rose (Ροζάκης): Τριανταφυλλόπουλος 9, Βαχαβιώλος 2, Καναβάρος 2, Πάσχος 10, Δημητρόπουλος 3, Κόσσυφα 11, Τριτάκης 7, Φιλλιπάκης, Νικολακόπουλος 5, Ροζάκης, Τραγουστής 5, Κουλαρμάνης 12.

Touvlakers (Λειβαδάς): Σαλάτας 17, Κουμουνδουρέας, Μαρίνος 18, Κοσκέρας 17, Αγκουριδάκης 6.

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των Touvlakers στο τελευταίο δεκάλεπτο και η πληρότητα του Green Rose!