22/10/2020
Ιπ-πότες 4 19 12 26 - 61 -
Dilaveri 15 19 11 21 - 66 -

Άντεξε την πίεση το Dilaveri!

Δύσκολη επικράτηση για το Dilaveri απέναντι στους Ιππότες με 61-66, που αποδείχτηκαν σκληρός αντίπαλος!

Η πρώτη περίοδος ίσως είναι και αυτή που έκρινε το αποτέλεσμα αφού το Dilaveri πήρε αρκετά μεγάλη διαφορά νωρίς. Ο Μαστοράκης σκόραρε για να απαντήσει άμεσα ο Κεκεμπάνος. Ακολούθησαν 2/2 βολές του Πουπάκη και απάντηση από τον Μπαμπάτσικο. Από εκείνο το σημείο και μετά το Dilaveri ήταν καταιγιστικό με ένα σερί 11-0. Ο Μαστοράκης με 4 πόντους, και οι Γεωργιόπουλος, Δουλουγέρης και Καλιμάνης από 2 έκαναν το 4-15 της πρώτης περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με 2/2 βολές για τον Δουλουγέρη, όμως με 10 σερί πόντους των Κουρούμαλη και Ανυφαντή οι Ιππότες μείωσαν στους 4. Όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι με σερί 8-2 με τους Μούτσο και Γεωργιόπουλο αύξησαν τη διαφορά. Ο Κουρούμαλης ήταν ο μόνιμος σκόρερ μέχρι το τέλος της περιόδου για τους Ιππότες αφού σκόραρε 6 πόντους ενώ για το Dilaveri, Μαστοράκης και Δημήτρης Πουπάκης σκόραραν από ένα τρίποντο με την περίοδο να κλείνει στο 23-34.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε εξαιρετικά για τους Ιππότες με τρίποντο του Αγγελόπουλου και δίποντο του Κεκεμπάνου. Όμως και πάλι με ένα επιμέρους σκορ 3-10 οι Dilaveri κράτησαν τη διαφορά ψηλά, με σκόρερ τους Καλλιμάνη και Μούτσο κάνοντας το 35-45.

Η τελευταία περίοδος ήταν η πιο ενδιαφέρουσα, ένταση, πάθος και πολύ τρέξιμο ειδικά από τους Ιππότες. Με 6 πόντους από Καλλιμάνη και Γεωργιόπουλο η διαφορά αυξήθηκε αλλά οι Ιππότες έτρεξαν σερί 11-0 με Μακρυγιαννάκη και Χουσέα μειώνοντας στους 8. Τα τελευταία λεπτα ήταν φοβερά από πλευράς τακτικής και έντασης. Με το σκορ στους 11 πόντους διαφορά, με 3 σερί τρίποντα των Σάλαρη (2) και Σιαπάνη η διαφορά έπεσε στους 5, αφού το Dilaveri σκόραρε μόνο 2 βολές. Οι Ιππότες έπαιζαν με τα δευτερόλεπτα και τα φάουλ όμως το Dilaveri παρέμενε ψύχραιμο από τη γραμμή των βολών και το παιχνίδι τελείωσε με το σκορ στο 61-66.

Οι γηπεδούχοι είχαν 9/16 βολές, 14/37 δίποντα και 8/27 τρίποντα, 47 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 5 κλεψίματα και 20 λάθη Οι νικητές είχαν 15/42 βολές, 21/53 δίποντα και 3/12 τρίποντα, 44 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 16 κλεψίματα και 9 λάθη

MVP της αναμέτρησης ο Μαστοράκης με 11 πόντους, 0/4 βολές, 4/5 δίποντα και 1/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ανδρέας Κουρούμαλης με 14 πόντους, 2/5 βολές, 3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη

Ιππότες:(Ρούσσος): Κουρούμαλης 14 (2), Μπαμπάτσικος 2, Κεκεμπάνος 4, Ανυφαντής 4(1), Σάλαρης 6(2), Σιαπάνης 14(2), Μακρυγιαννάκης 2, Αγγελόπουλος 5(1), Ρούσσος 2, Χουσέας 6

Dilaveri(Δουλουγέρης): Κόης, Δημ. Πουπάκης 6(1), Γιώρ. Πουπάκης 9, Μαστοράκης 11(1), Καλλιμάνης 7, Μούτσος 9(1), Δουλουγέρης 8, Γεωργιόπουλος 8

Τι μας άρεσε: Η αντοχή του Dilaveri στη φοβερή τακτικά πίεση των Ιπποτών στην τελευταία περίοδο!