01/04/2023
Pink Flamingos 9 12 13 11 - 45 -
Φιορετσίνα 11 12 11 15 - 49 -

Άντεξε στο φινάλε η Φιορετσίνα!

Η Φιορετσίνα άφησε πίσω της τα τελευταία δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα στο πρωτάθλημα και το απόγευμα του Σαββάτου 1 Απριλίου πήρε ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας 45-49 των Pink Flamingos. Η Φιορετσίνα δεν έβγαλε άγχος στις τελευταίες φάσεις του παιχνιδιού, κράτησε το υπέρ της προβάδισμα και τελικά πανηγύρισε την 11η νίκη της (11-13), με τους Pink Flamingos από την άλλη να πέφτουν στο 13-10.

Στα του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να απαντήσουν γρήγορα στο προβάδισμα της Φιορετσίνα, με το σκορ να φτάνει στο 7-4. Μακρίδης και Ακρίτας βρήκαν τρόπο να δώσουν στην ομάδα τους «αέρα» 4 πόντων για το 7-11, ενώ το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου έγραψε ο Αντωνόπουλος ο οποίος έκανε το 9-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Pink Flamingos δεν μπήκαν καλά, καθώς για σχεδόν πέντε λεπτά αδυνατούσαν να βρουν καλάθι. Η Φιορετσίνα φρόντισε να εκμεταλλευτεί την αδράνεια αυτή και έφτασε στο +8 (9-17). Όταν βρήκαν τα πατήματά τους, ωστόσο, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με τους Γουσέτη, Ζαχαρόπουλο και Ματζουρίδη πλησίασαν στον πόντο (18-19). Λίγο αργότερα ήρθε η ισοπαλία στο παιχνίδι, με τον Γουσέτη να εκτελεί πίσω από τα 6,75 για το 21-21. Το φινάλε του δεύτερου δεκαλέπτου βρήκε τη Φιορετσίνα μπροστά στο σκορ, καθώς ο Ακρίτας διαμόρφωσε το 21-23.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο τρίτο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι να είναι… «μία σου και μία μου». Οι δύο ομάδες είχαν απάντηση σε κάθε προβάδισμα του αντιπάλου και έτσι το παιχνίδι παρέμεινε στην ισοπαλία, με το 34-34 να είναι το σκορ έπειτα από το πέρας της τρίτης περιόδου.

Τα πάντα παρέμεναν ανοιχτά στο ματς και στο τέταρτο δεκάλεπτο θα ήταν αυτό που λογικά θα έκρινε το νικητή. Η Φιορετσίνα εμφανίστηκε πιο αποφασισμένη με την επανέναρξη του παιχνιδιού και έπειτα από τις προσπάθειες των Ακρίτα και Μακρίδη βρέθηκε στο 35-40. Ο Βασίλης Ξυλογιαννόπουλος πήρε αρκετές προσπάθειες στη συνέχεια, οι οποίες τον οδήγησαν στην γραμμή των βολών. Ο παίκτης της Φιορετσίνα εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες αυτές και λίγο πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι ήταν στο 40-47. Ματζουρίδης και Γουσέτης δεν τα παράτησαν, φέρνοντας το σκορ στο 45-47 λίγα δεύτερα πριν το τέλος, αλλά οι Pink Flamingos είδαν την πίεση τους να μην φέρνει αποτέλεσμα, μιας και ο Βασίλης Ξυλογιαννόπουλος διαμόρφωσε το 45-49 με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Ακρίτας με 12 πόντους, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ συνολικά. Από τους ηττημένους αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Δημήτρης Ματζουρίδης με 14 πόντους, 1 ασίστ, 2 μπλοκ και 5 ριμπάουντ.

Οι Pink Flamingos ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 11/42 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 8/16 βολές, 49 ριμπάουντ, αλλά και 7 ασίστ, 6 κλεψίματα και 20 λάθη. Η Φιορετσίνα μέτρησε 19/58 δίποντα, 2/23 τρίποντα, 5/12 βολές, 50 ριμπάουντ και 14 ασίστ. Παράλληλα είχαν 14 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Pink Flamingos (Ζαχαρόπουλος): Αντωνόπουλος 6(12ρ.), Γκαλάς 4(9ρ.), Γουσέτης 14(5ρ.), Ζαχαρόπουλος 7(4ρ.), Κάτσουλας, Καραμήτσος, Ματζουρίδης 14(5ρ.)

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Αθανασόπουλος 2(4ρ.), Ακρίτας 12(7ρ.), Γεωργακόπουλος 7(8ρ.), Μαγκούτης, Μακρίδης 8(11ρ.), Μαλακός, Μητσόπουλος, Β. Ξυλογιαννόπουλος 7(7ρ.), Κ. Ξυλογιαννόπουλος 4(1ρ.), Παπαγιάννης 2(2ρ.), Στασινόπουλος 4(6ρ.), Χαραλαμπόπουλος 3

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του παιχνιδιού το οποίο μέχρι και το τελευταίο λεπτό ήταν «ανοιχτό».